Ana sayfa Gündem Ağızda Başlayan Sağlık

Ağızda Başlayan Sağlık

340
0
PAYLAŞ

Ağız ve diş eti hastalıkları ülkemizdeki önemli sağlık problemleri arasında yer almaktadır. Ağız sağlığı ile ilgili hastalıklardan diş eti iltihapları ve diş çürükleri ilk sıralarda gelmektedir. Ağız ve dişlerde oluşacak bir rahatsızlık tüm bedeni etkileyebilmektedir. Birçok farklı hastalıklara yol açabilmektedir. Bu nedenle en kısa zamanda doğru şekilde tedavi edilmesi önemlidir.

 

Diş Tedavileri

Diş ve diş etleri birçok farklı nedenle hasar görebilmektedir. Olası çürümelerin erken dönemde dolgu tedavisi sayesinde ilerlemesi durdurulabilmektedir. Diş üzerindeki çürüyen bölüm temizlenerek uygun malzeme ile doldurulmaktadır. Diş üzerinde yapılan bir yenileme çalışması olarak düşünülebilir. Diş dolgularında da farklı malzemeler kullanılmaktadır. Kompozit, amalgam ve porselen gibi birçok farklı malzeme bulunmaktadır. Porselen dolgular daha çok estetik duruşuyla tercih edilmektedir.

 

Daha ileri çürüklerde ise kanal tedavisi denile yöntem ile diş kurtarılmaya çalışılmaktadır. Hiç bir protez gerçek bir dişin yerini tutamaz. Bu nedenle diş çürükleri önemsenmeli ve erken dönemde dişin tedavi edilebileceği unutulmamalıdır. Diş çürüklerinde de tedavi için gebze diş kliniği ile iletişime geçebilirsiniz.

 

Sorun dişte olabileceği gibi diş etinden de kaynaklanabilmektedir. Dişeti hastalıkları çok hızlı ilerlemektedir. Bu nedenle fark edilir edilmez tedaviye başlamak önemlidir. İlk belirti olarak diş eti kanamaları görülmektedir. Diş etlerinizde kanamalar oluyorsa mutlaka uzman bir hekime görülmekte fayda olacaktır.

 

Diş Estetiği

 

Diş hekimleri ağız ve diş sağlığı ile ilgili olarak birçok işlem uygulamaktadır. Sağlıkla ilgili olabildiği gibi estetik açıdan da bazı uygulamaklar için gebze diş kliniği hizmet sağlamaktadır. Dişlerin zamanla farklı bir renk alması estetik açıdan kötü bir görünüm yaratmaktadır. Diş beyazlatma işlemi sayesinde temiz ve beyaz dişlere sahip olunabilmektedir. Yine dişlerde oluşan şekil bozuklukları da diş estetiği alanına girmektedir. Dişlerin çene üzerindeki dizilişini düzenleyerek, estetik bir gülüş kazanılmasını sağlamaktadır.

 

Protez

 

Çeşitli nedenlerle diş kaybı yaşanabilmektedir. Bu durum yemek yemeyi ve konuşmayı zorlaştırmaktadır. Protezler sayesinde hastanın yaşam kalitesi yükselmektedir. Farklı protez çeşitlerinden hastanın durumuna uygun olanı tespit edilerek, protez uygulanmaktadır. Sabit, hareketli, implant gibi birçok farklı protez gebze diş kliniği tarafından profesyonel şekilde uygulanmaktadır.

 

Ağız ve diş sağlığı oldukça önemlidir. Eğer tedavi edilmez ise birçok farklı hastalığa zemin hazırlayabileceği unutulmamalıdır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here