Ana sayfa Makale Avrupa Birliği ile IPA Fonları Krizi

Avrupa Birliği ile IPA Fonları Krizi

1640
0
PAYLAŞ

Avrupa Birliği tarafından üyelik öncesi Türkiye’ye verilen 4.5 milyar Euro IPA fonlarını durdurma kararı AB tarafından gündeme getirildi.

Son günlerde Avrupa ülkeleri ve Türkiye arasında yaşanan refarandum etkinlikleri krizi ve ardından karşılıklı restleşmelerle iyice gerilen ilişkiler Türkiye’nin AB’ye girişi öncesi aldığı IPA fonlarına yansıdı.

Avrupa Birliği Katılım Öncesi Mali Yardım fonlarını askıya almayı planlıyor. Ankara, “IPA’nın askıya alınabilmesi için müzakerelerin de askıya alınması gerekir” diyor.

IPA ( Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı ), Avrupa Birliği’nin 2007–2013 dönemi için aday ve potansiyel aday ülkelere AB’ye katılım öncesi sağladığı mali yardımlar programıdır. Fondan diğer aday ülkeler içinde en çok Türkiye yararlanmıştı.

Avrupa Birliği verilen fon dışında Türkiye’ye 2017 dahil 2020’ye kadar içişleri ve temel haklar, adalet, ulaştırma, enerji, istihdam, çevre ve iklim, rekabetçilik ve yenilik, tarım ve kırsal kalkınma, insan kaynaklarının gelişimi ve sosyal politikalar, bölgesel ve sınır ötesi işbirliği  projelerinde kullanılmak üzere 2.5 milyar Euro’luk bir fon daha sağlayacak.

Habertürk gezetecilerinden Bahar Bakır’ın bildirdiğine göre, AB ülkeleriyle son dönemde yaşanan referandum krizi ve sonraki gelişmeler IPA fonlarının AB tarafından durdurulmasının düşünülmesine neden oldu. Konuyla ilgili kaynaklarda, “AB, Türkiye’deki projelere verilen fonların gerektiği gibi kullanılmadığını, farklı yerlere harcandığını iddia ediyor. Bu iddialar doğru değil. Şu anki gerilimin bir yansıması olarak değerlendiriyoruz. Bu politik bir söylem. Şu an böyle bir adım yok. Zaten bunun askıya alınması için Türkiye ile müzakerelerin askıya alınması gerekiyor. Böyle bir karar alınmış değil ama iki tarafın söyleminde de bu tür ifadeler yer alıyor” denildi.

Kaynak İçin Tıklayın : http://www.habermat.com/haber/390/avrupa-birligi-ile-ipa-fonlari-krizi.html

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here