Ana sayfa Makale Banka Kredisi Çekerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Banka Kredisi Çekerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

1072
0
PAYLAŞ

Banka Kredisi Çekerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

İnsanların değişen dünya şartları ile birlikte harcamaları da artmaktadır. Eskiden ihtiyaç olarak görülmeyen birçok şey artık olmazsa olmazlar arasında yerini almıştır. Bu masraflara yetişmeye çalışan aileler de bütçeyi dengelemek amacı ile sık sık kredi çekme yoluna gitmektedir. Böylelikle daha önce bankalardan kredi çekmemiş olanlar için kredi nasıl çekilir? sorusu gündeme gelir. Bankalara olan kredi, kredi kartı gibi ödemelerinde gecikme olmayanlar için kredi çekmek oldukça kolaydır.

Kredi Çekerken Bankaların Şartları Nelerdir?

Bankalarla işlem yapan kişilerin en sık yaptığı hatalardan biri ayrı ayrı birçok banka ile çalışmaktır. Hâlbuki bir tek bankadan tüm işlemler yürütülürse takip etmek daha kolay olacaktır. Bir de hangi banka ile çalışılacağına karar verilirken hesap işletim ücreti almayan bankaların tercih edilmesi ekstra ödemelerin bertaraf edilmesi açısından yararlı olacaktır. Kredi çekmek isteyen kişilerin öncelikle maaş bordrosu beyanı istenir. Bu belge hem kişinin çalıştığını gösterir hem de aldığı krediyi ödeyebileceğinin garantisidir. Bunun dışında nüfus cüzdanı örneği gibi standart belgeler her türlü resmi işlemde olduğu gibi kredi çekerken de istenecektir. Ayrıca evrakların tesliminden sonra banka, müşterinin kara listede olup olmadığını kontrol edecektir.

Banka Kredisi Çekmeye Karar Vermeden Önce Bütçe Değerlendirmesi Yapılmalıdır

Bazen insanlar ödeyemeyeceği borçların altına girerek kendilerini sıkıntıya sokarlar. Böyle bir duruma sebebiyet vermemek için kredi çekmeden önce kişiler finans durumlarını gözden geçirmelidir. Bu tür borçlanmalardan önce gelir gider hesabı yapılmalı ve zaruri harcamalar düşünülmelidir. Gelirin üçte birinin borç ödemesi için ayrılması tavsiye edilir. Bu hesaplamalar yapılırken realist yaklaşımlar sergilenmeli, faraziyelerle hareket edilmemelidir. Çünkü kredi çekmek demek birkaç yıl ödeme yapılacağı anlamına gelir. Bankaların kredi faiz oranları değişkenlik gösterebileceği için araştırma yapılarak karar verilmelidir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here