Ana sayfa Gündem Binanın Çehresi Dış Cephe

Binanın Çehresi Dış Cephe

1120
0
PAYLAŞ

Dış cephe bir binanın çehresi olarak düşünülebilir ve hem ekonomik ve sağlık alanlarında hem de binanın estetik görünümünde büyük öneme sahiptir. Genel olarak mantolama ile eş tutulsa da dış cephe kaplama çeşitleri birden fazladır ve mantolama bunlardan sadece biridir. Binanın ihtiyacına ve yapısına göre faklı dış cephe kaplama çeşitleri uygulanması mümkündür. Şimdi gelelim bu dış cephe kaplama çeşitlerine:

 

Mantolama

 

Adından da anlaşılabileceği gibi(manto=kışın bizi sıcak tutan dış giysi) mantolama daha çok kışın ısı kaybından korunmak, uzun vadede doğal gaz veya ısınma faturalarını düşürmek ve nemden korunmak gibi çeşitli sebeplerle yapılabilir. Bilinen en popüler dış cephe kaplama çeşitlerinden birisidir. İçten, dıştan ve sandviç şeklinde olmak üzere üç farklı şekilde uygulanabilir.

 

Prekast Kaplama

 

Beyaz çimento ve silis kumu karışımından yapılan malzemeye sahip olan prekast dış cephe kaplama hem estetik açıdan hem de dayanıklılık açısından en güvenilir dış cephe kaplama çeşitlerinden birisidir. Bu kaplama çeşidinde kendiliğinden ısı yalıtımı olduğu için ayrıyeten mantolama yaptırmaya gerek yoktur. Yani hem estetik hem de dayanıklılık açısında sizi uzun süre götüren bir dış kaplama çeşidine ihtiyacınız varsa tercihiniz prekast kaplamdan yana olmalıdır.

 

Taş Dış Cephe Kaplamaları

 

Genellikle yazlık beldelerde tercih edilen bir dış kaplama çeşididir. Bazı taşlar yapı itibariyle kışın sıcak yazın ise soğuk tutma özelliklerinden dolayı bu kaplama çeşidinde tercih edilebilmektedir. Konutlarda daha estetik ve doğayla uyumlu bir görünüm yaratabilmek için de başvurulan kaplama yöntemlerinden birisidir.

 

Ahşap Kaplama

 

Dış cephede tercih edilme oranı en düşük kaplama çeşitlerinden birisidir. Bunun sebebi ahşabın yanıcı özellikte olması ve yangın gibi durumlarda tehlike arz etmesidir. Buna rağmen göze hoş görünmekte ve binalara daha estetik bir görünüm katmaktadır. Diğer cephe kaplamalarına nazaran daha hafif olmakla birlikte çokça tercih edilmemektedir.

 

Alüminyum Kaplama

 

Hafif ve ince yapılı bir kaplama çeşidi olmanın yanında ısı ve ses yalıtımı uygulama konusunda başarılıdır. Dış yüzeyi değişik renklerde olabilir ve binalara bu açıdan özgünlük katmaktadır. Hem hafif hem de sağlam malzeme arayışındaysanız sizin için ideal kaplama yöntemi olabilir.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here