Ana sayfa Makale Chrome Nedir? Chrome Eklentileri ve Chrome İndir

Chrome Nedir? Chrome Eklentileri ve Chrome İndir

1150
0
PAYLAŞ

Google Chrome, yine Google firmasının geliştirdiği açık kaynak kodlu bir internet tarayıcısıdır. Google şirketinin CEO‘su olan Eric Schmidt Chrome tarayıcısının çıkışına 6 yıl öncesine kadar karşı iken şirketin kurucuları Sergey Brin ve Larry Page bir kaç Mozilla Firefox geliştiricisini işe alarak beta sürümümü oluşturdular ve büyük bir başarı elde ettiler.

Google Chrome’un tabanını oluşturan Chromium tasarısı BSD lisans altında yürütülmektedir. BSD lisansının esnekliğinden yararlanarak, açık kaynak kodlu ve özgür bir yazılım olduğu halde bu kodların, kapalı kaynaklı Google Chrome projesinde kullanılabiliyor. Google Chrome ‘un ilk olarak 2 Eylül 2008 tarihinde Microsoft Windows için geliştirilen beta sürümü, 43 farklı dilde kullanıma sunulmuştur. Bunun ardından Mac OS X ve Linux sürümleri de geliştirilmiştir.

Chrome

Chrome diğer tarayıcılara oranla oldukça hızlı olması sebebiyle daha fazla tercih edilmektedir.  Özellikle profesyonel kullanıcılar 50 sekmeye kadar takılmadan kullanıla bilindiğini söylemektedirler. Safari ile benzer olarak, kullanıcı ara yüzü temel olarak geri, ileri, yenile, yer imi, git ve iptal opsiyonlarını içerir. İnternet Explorer ile benzer olarak ise ayarların lokasyonunu gösterebiliriz. Minimize, maksimize ve pencereyi kapatma butonlarının ise Windows Vista ‘yı temel aldığını görürüz.

Chrome Eklentileri

Chrome üçüncü parti yazılımlara ve pluginlere diğer browserlar kadar kolay izin vermez.  Fakat Google Chrome’a özel eklenti ve uzantılar bulunmktadır. Google Chrome uzantıları, tarayıcınıza daha fazla özellik ve işlev eklemenizi sağlar. Her kullanıcının profili ve ihtiyaçları farklıdır. Chrome uzantılar sayesinde kullanıcıların tarayıcılarını kullanmadığı özelliklerinden ve karmaşasından kurtarırken, Google Chrome’u beğendiğiniz özellikleri içerecek şekilde özelleştirebilmenizi sağlar. Bu sayede her kullanıcı kendine özel içeriklere sahip bir tarayıcıya sahip olabilirler.  Aşağıdaki bağlantıdan Chrome webmağazasından binlerce eklentiyi inceleyebilir, size uygun olanları Chrome tarayıcınıza ekleyebilirsiniz.

  • https://chrome.google.com/webstore/category/extensions

Chrome İndir

Chrome tarayıcısının ihtiyacınıza uygun olarak mobil veya masaüstü sürümünü aşağıdaki bağlantıdan indirebilir ve kullanmaya başlayabilirsiniz.

  • https://www.google.com/chrome

Kaynak: https://wmaraci.com/nedir/

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here