Ana sayfa Makale Hemoroid

Hemoroid

1165
0
PAYLAŞ

Halk arasında basur olarak bilinen hemoroid rahatsızlığı birçok insanda görülen yaygın bir şikayettir. Uzmanlara göre neredeyse herkes hayatlarının bir kısmında farklı derecelerde hemoroide maruz kalıyor. Hemoroid sebebi ise makattaki damarların şişerek kan ile dolması. Kan damarı üzerine baskı oluştuğunda kan ilerleyemez ve burda birikir. Kan dolu hemoroid yastıkçıkları oluşur. Bunun en büyük sebebi tuvalet alışkanlığında yapılan hatalar. İshal veya kabızlık durumlarında hastanın tuvalet esnasında fazla ıkınması makat damarlarında baskı oluşmasına sebep oluyor. Bu durum sürekli devam ettiği taktirde hemoroid şikayeti ortaya çıkıyor. Diğer sebepleri arasında ise hamilelik ve obezite var. Vücut ağırlığı arttıkça makat bölgesine binen yük artacağından hemoroid oluşumuna temel hazırlanmış oluyor.

Hemoroid şikayeti kendini dışkıdaki kan ile gösterir. Son kısımda dışkıya karışan kan taze ve parlaktır. Bununla birlikte makatta ağrı, şişlik ve akıntı gibi durumlar hemoroidin diğer belirtileri arasında yer alır. Bu belirtiler birçok hastalıkta görülebilen genel belirtilerdir. Anal apseler, anal çatlaklar, kıl dönmesi gibi hastalıklarda benzer şikayetler görülebilir. Bu şikayetler görüldüğünde doktora başvurulmalıdır. Uzman doktorun tedavisi sonucunda kesin tanı koyulur. Hemoroid tanısı konan hastalarda tedavi süreci başlar. İlerlemiş hemoroidin en yaygın tedavisi hemoroid ameliyatıdır. Hemoroid ameliyatı zahmetli bir ameliyat olsa da büyük oranda başarı ile sonuçlanır.

Basur ameliyatı daha çok ilerlemiş iç basurda tercih edilir. Makat kesilerek açılır ve içerde bulunan varisleşmiş damarlar çıkartılır. Burda doktorun kabiliyeti ve tecrübesi çok önemlidir. Yeteri miktarda doku çıkartılmalıdır. Az doku çıkartıldığında basur tekrarlayabilir. Varisleşmiş kan damarları çıkartıldıktan sonra uçları kapatılır ve makat tekrar eski haline getirilerek dikilir. Ameliyattan sonra hastanın kendini fazla zorlanmaması gerekir. Aksi taktirde dikişler yırtılacak ve yara iyileşmeyecektir.

windows 10 pro

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here