Ana sayfa Makale İnfertilite Kısırlık Nedir?

İnfertilite Kısırlık Nedir?

1176
0
PAYLAŞ

İnfertilite (kısırlık) fizyolojik olarak tanımlanırsa bir çiftin en az bir yıldır çocuk sahibi olmak isteyip olamama durumudur. İnfertilitenin pek çok sebebi vardır. Bunlardan kimisi kadın kimisi erkek yer yer de hem kadın hem erkekteki sağlık sorunlarıdır. İnfertilite her zaman çözümsüz değildir ve bilinçsiz halk arasında kulaktan duyma çareler yerine çare doktorlarda aranmalıdır.

Kadın Kaynaklı Sebepler

Kadın kaynaklı infertilite sebeplerinden biri ve genelde en yaygını fallop tüplerinin kapalı olma durumudur. Çocuk olması için erkeğin spermi ile kadının yumurtası tüplerde bir araya gelir. Burada bir sorun varda sperm yumurtayı dölleyemez ve zigot oluşamaz. Ayrıca kadınlardaki yumurtlama problemleri de infertilite sebeplerinin büyük çoğunluğunu oluşturur. Bazı kadınlarda her ay düzenli yumurtlama olmaz ve böylece döllenme gerçekleşemez. Kadınlarda yaşın artması da infertiliteyi arttırabileceği gibi bebekte kalıtsal hastalık riskinin artmasına da yol açar.
Kadın vajinası erkek spermi için çok uygun bir ortam değildir. Vajina asidik ortamken sperm alkali ortam sever. Bu yüzden spermin atıldığı ejakülasyon sıvısı içinde alkali ortam vardır ama yine de kadın vücudunda sperm 1-2 günden fazla yaşayamaz. Çocuk sahibi olmak isteyen çiftler kadının aylık döngüsünü de dikkate alarak ilişkiye girme tarihlerini düzenlemelidirler.

Erkek Kaynaklı Sebepler

Erkek kaynaklı infertilitenin de pek çok sebebi vardır. Spermlerin çoğunun defektli olması, sperm sayısının az olması bu sebeplerden bazılarıdır. Ayrıca sperm üretim bozukluğu, testosteron eksikliği, spermin taşındığı kanallardaki tıkanıklıklar (obstrüksiyon) sonucu sperm iletimi bozulur, yumurta döllenemez. Ek olarak erkeklerin de yaşları ilerledikçe sperm kalitesi düşer.

Erkeklerde ve kadınlarda önceden geçirilmiş enfeksiyonlar ve cerrahi işlemler de yer yer infertilite sebebi olabilmektedir. Günümüz tıbbı infertilite konusunda sürekli gelişmekte olup başta tüp bebek yöntemleri olmak üzere çeşitli tedavilerle infertiliteyi azaltma yönünde ilerlemektedir.

PAYLAŞ
Önceki makaleKalça Eritme Diyeti
Sonraki makaleCialis Satış Sitesi

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here