Ana sayfa Sağlık Kanseri haber veren yedi belirtiye dikkat

Kanseri haber veren yedi belirtiye dikkat

1730
0
PAYLAŞ

Kanser, belirtileri hakkında bilinçli olunması ve erken dönemde teşhis edilebilmesi sayesinde günümüzde artık tedavi edilebilen bir hastalık… Kanserden korunmak ve sağlıklı bir yaşam sürmek ise vücutta meydana gelebilecek küçük değişiklikleri önemsemekle mümkün. Memorial Sağlık Grubu  Antalya Onkoloji Merkezi Başkanı Prof. Dr. Mustafa Özdoğan, kanser hastalığının erken teşhisinde önemli rol oynayacak, hastalığı haber veren 7 belirti hakkında bilgi verdi

KARINDA ŞİŞLİK
Karında sürekli devam eden, 2 hafta veya daha uzun süren şişliğin ciddiye alınması gerektiğini belirten Prof. Dr. Özdoğan, “Karında şişlik veya genişleme, yumurtalık kanserinin erken ve bazen de tek belirtisi olabileceği gibi; kadın ve erkekte sık görülen, yaşam kaybı riski yüksek olan kolon ve rektum kanserlerinin belirtisi de olabilir” dedi.

SİNDİRİM ZORLUĞU VARSA…
Az miktarda yenen bir yemek sonrası bile tokluk hissetmenin yumurtalık, pankreas veya mide kanseri belirtisi olabileceğini vurgulayan Özdoğan, “Pankreas kanserinin diğer sık rastlanan belirtileri; iştah kaybı, istem dışı kilo kaybı, sarı renk gözler ve/veya cilt (sarılık) ve solgun, iri, kaygan ve yüzen dışkıdır” diye konuştu.

TUVALET ALIŞKANLIKLARI
Sık idrara çıkma veya sık idrara çıkma isteği olmasına rağmen idrara çıkamamanın, mesane kanserinin sinsi belirtilerinden olduğunu açıklayan Özdoğan, “Daha çok ileri yaştaki erkekleri etkileyen bu hastalıkta, kırmızımsı sarı veya koyu kırmızı idrar görülür. Sık idrara çıkma isteği, yumurtalık kanserinin de göze çarpan belirtilerinden biridir. Dışkılama alışkanlıklarında birkaç günden uzun süren değişiklik (ishal, kabızlık v.s.) veya dışkılama hissi, dışkılama sonrası rahatlayamama gibi belirtiler de kolorektal kanserlerin göstergesi olabilir” dedi.

MEMEDE ELE GELEN KİTLE
Memede kitlenin, meme kanserinin en sık rastlanan belirtilerinden biri olmasına rağmen daha göze çarpan belirtileri de olduğunu belirten Özdoğan, “Memenin tümü veya bir kısmında şişlik, memenin derisinde kızarıklık veya renk değişikliği, nadir görülen ancak oldukça agresif olan ve yaşam kaybı riski taşıyan inflamatuvar (iltihaplı) meme kanseri belirtileri olabilir” diye konuştu. Kilo kaybının istem dışında gerçekleşmesinin kanser habercisi olabileceğini vurgulayan Özdoğan, “Açıklanamayan kilo kaybı; mide, pankreas, akciğer ve zaman zaman da böbrek kanserlerinde sıkça rastlanan bir belirtidir. İstem dışı kilo kaybı, kişinin iştahı yerinde olmasına ve iyi beslenmesine rağmen kilo kaybı yaşamasıdır” dedi.

SES KISIKLIĞI
Ses kısıklığının; soğuk algınlığı, alerji veya basit bir ses rahatsızlığı olarak değerlendirilebileceğini hatırlatan Özdoğan “Ancak devam eden ses kısıklığında, hasta sigara kullanıyorsa doktora başvurmalı, gırtlak ve akciğer kanserlerinin erken teşhisi için bu açıdan incelenmelidir. Ayrıca, ses kısıklığı özofajeal, mide veya tiroid kanseri belirtisi olarak da görülebilir” ifadelerini kullandı.

ÇİZGİLENME
Ayak veya el tırnaklarında görülen koyu renk çizgilerin, en fazla yaşam kaybı riski taşıyan kanser türlerinden biri olan cilt kanserinin (melanom) belirtisi olabileceğine değinen Özdoğan, “Bu belirtilerin göz ardı edilmemesi gerekir. Bunun yanı sıra kronik yaralar, deri tüberkülozu, yara izleri, bazı kanserojen madde içeren kimyasallar ve risk taşıyan benlerin (rengi ve şekli değişik, büyük benler) cilt kanserinde etken rol oynayabileceği unutulmamalıdır” dedi.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here