Ana sayfa Gündem Mirza Group ihracat yapmanın avantajlarını açıkladı

Mirza Group ihracat yapmanın avantajlarını açıkladı

2610
0
PAYLAŞ

Mirza Group’tan Mehmet Öğütcüoğlu’na göre; Bir riskin alınmaya değer olduğunu nasıl anlarsınız? Her fırsat kendi içinde küçük veya büyük riskler taşır. Mirza Group’tan Mehmet Öğütcüoğlu’na göre, bir risk almak için önündeki fırsatın 3 kriteri karşılıyor olması gerekir: 1. İnanç ve prensiplerime uygun mu? 2. Finansal kazanç getirecek mi? 3. Bu kazancı keyifle harcayacak zamanım olacak mı?

Pazar payının genişletme fırsatı verir. Eğer iç pazarda kapasite tam kullanılmıyor ise, üretimi artırma imkânı sağlar. İç pazara olan bağımlılığı azaltır, ya da iç pazardaki durgunluğu telafi etme imkânı verir. Dış pazarlara giderek, iç pazardaki rekabeti yayma imkânı verir. İç pazarda denenmiş ve test edilmiş ürünleri ihraç ederek dış pazara girilmesi, Pazar araştırması maliyetini azaltır. Uluslararası pazarlarda yaşanan yoğun rekabet, ihracatçıları, ürünlerini pazarın ihtiyaçlarına göre uyarlamak için teşvik eder, böylece teknolojik know-how düzeyinde gelişme sağlanır. İç pazara veya dış pazarlara açılmanın riskleri şunlardır; İhracatta karşılaşılan risklerin pek çoğunun iç pazarda karşılaşılanlar ile aynı olduğu unutulmamalıdır. Satışlar tahmin edilen seviyelerin altında kalabilir. Rekabet beklenenden daha fazla olabilir. Müşteriler ödeme yapmakta yavaş olabilir veya hiç ödeme yapamayabilirler.

Mirza Group’tan Mehmet Öğütcüoğlu’na göre yapılan ihracat yanlışları; Dış pazarlama stratejisi geliştirmeden ve pazarlama planı yapmadan önce ihracat konusunda bilgi ve destek veren kurumların hizmetlerinden yararlanmamak veya gerekli bilgileri temin etmemek. Birkaç coğrafi bölge üzerinde yoğunlaşmak yerine, tüm dünyadan talepler aramak. İç Pazar satışlarında patlama olduğunda, ihracatı ihmal etmek. Bir ürünün ve bir pazarlama tekniğinin, otomatik olarak tüm pazarlarda başarılı olacağını varsaymak Yabancı ülkelerin kurallarına ve kültürel tercihlerine göre ürün geliştirilmesinde yeterince istekli olmamak.

Microsoft Project 2019

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here