Ana sayfa Makale Nefes Darlığı Çekenler Ne Yemelisiniz?

Nefes Darlığı Çekenler Ne Yemelisiniz?

1561
0
PAYLAŞ

Birçok kişinin nefes darlığından şikâyetçi olduğunu duymuşsunuzdur. Nefes alış verişlerinde problem yaşayan kişilerin bu problemlerinin ardında kanda mevcut halde bulunan oksijen miktarında meydana gelen azalma olmaktadır.

Yani solunumun dolaşım sisteminde yeterli düzeyde olmaması beraberinde nefes darlığını getirmektedir.

Peki, nefes darlığına ne iyi gelir?

Tabi ki söz konusudur. Birtakım yiyecekler nefes darlığında yardımınıza koşmakta ve rahatlamanızı daha rahat nefes alıp vermenizi sağlamaktadır. Öyleyse bu yiyeceklerin neler olduğunu öğrenelim ne dersiniz?

Sofralarınızda sürekli gözünüzün aradığı kahvaltıların vazgeçilmez yiyeceği domates nefes darlığına iyi gelen yiyeceklerden biri olarak karşınıza çıkıyor.

Domatesin yanı sıra tavşanların çok sevmesi ile bilinen havuç yine nefes darlığına iyi gelmesi ile bu problemin önüne geçebilen önemli yiyeceklerden biri oluyor.

Her ne kadar kokusundan ötürü tercih etmeyenler olsa da birçok yemeğin tadına tat katan sarımsak nefes darlığı çeken kişilerin tercih etmeleri gereken bir yiyecek olarak karşınıza çıkıyor. Koku demişken muhteşem kokusu ile çoğu insanın evden çıkmadan önce mutlaka alıp çiğnediği ya da ağız kokusu problemi yaşayan kişilerin güzel kokusundan faydalanmak için tercih ettiği karanfil de nefes darlığı için çare olan yiyeceklerden biri oluyor.

Son olarak evlerinizden eksik etmediğiniz limon, mis kokusu ile nane, faydalarını saymakla bitiremeyeceğiniz bal ve yemeklerin vazgeçilmezi olan soğanın da nefes darlığına iyi gelen yiyeceklerden olduğunu bilmelisiniz.

Nefes Darlığına İyi Gelen Bitkisel Çaylar Nasıl Yapılır?

Nefes darlığında büyük ölçüde yararını göreceğiniz bitkisel tedavi yöntemleri arasında yer alan bitkisel çaylar nelerdir nasıl yapılır? Merak edenler dikkat!

Nefes darlığına iyi gelen yiyecekler kapsamında nanenin yer aldığından yukarıda bahsedilmişti. Bu bağlamda nane tek başına çiğnenebileceği gibi sabahları naneyi kaynatıp çayını da içebilirsiniz. Nanenin yanı sıra kaynatıp içebileceğiniz bir de fesleğen vardır ki kaynattığınız fesleğene bir kaşık da bal attığınızda nefes darlığınıza iyi gelebilecek bir çay elde etmiş olacaksınız.

Zencefilin başta astım olmak üzere nefes darlığı ve diğer solunum yolları hastalığına faydalı olduğu https://www.saglikfit.com/zencefilin-faydalari  belirtilmektedir. Sağlıkfit.com da yayınlanan bir makalede zencefil solunum yolları hastalıklarına iyi gelen en güçlü bitkiler arasındadır.

Birçok yararı ile bilinen zencefili de unutmamak gerekir. 2 bardak kaynamış suya 100 gram kadar zencefil atmanız ardından 5 dakika kadar daha kaynatmanız ile kolayca hazırlayabileceğiniz zencefil çayını günde 3 kez içtiğinizde solunum yollarınız açılacaktır.

Kışın sıklıkla tercih edilen soğuk algınlığında evlerinizin demirbaşlarından biri olan adaçayını da unutmamak gerekir. Yapılışı zencefil çayı ile aynı olan adaçayında kurutacağınız 2 kaşık(tatlı) adaçayı kullanmanız yeterli olacaktır.

 

Kaynatıp dinlendireceğiniz ve yine solunum yollarınızın açılmasında yararı olacak keçiboynuzu çayını da nefes darlığı için tercih edebilirsiniz. Bal yardımı ile tatlandırabileceğiniz ısırgan otu çayı, 3 fincandan fazla içmemek kaydı ile tercih edebileceğiniz meyankökü çayı ve bir fincan kaynamış suya 1 çay kaşığı kadar kurtpençesi atarak hazırlayacağınız çay da yine nefes darlığında tercih edebileceğiniz çaylar arasında yer almaktadır.

Sonuç olarak evde kolaylıkla yapabileceğiniz yukarıda bahsi geçen çaylar ile nefes darlığınıza çözüm arayışlarınızın son bulacağını artık biliyorsunuz değil mi?

Nefes Darlığı Çekenler İçin Bitkisel Tedavi Yöntemi!

Nefes darlığı çekenler için yukarıda bitkisel tedavi yöntemleri arasında yer alan yiyeceklerden de çaylardan da bahsedildi.

Şimdi de bitkisel tedavilerden biri olan oldukça basit bir yöntemden bahsedeceğiz.  Bal, taze nane ve kuru nane. İnce bir beze sürebileceğiniz balın üstüne 1 kaşık kuru ve taze naneyi serpiştirin. Sonrasında ballı kısım göğsünüze gelecek biçimde bezi koyun ve akşamdan sabaha bekletin.

Bu tedavi yöntemini her akşam uyguladığınızda nefes darlığı probleminizin de günden güne azalarak yok olduğunu göreceksiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here