Ana sayfa Makale Sandalyeye İsmini Veren Tasarımcı

Sandalyeye İsmini Veren Tasarımcı

1528
0
PAYLAŞ

 

1800’lü yıllarında sonunda bugün hala kullanmakta olduğumuz ve birçok beklentimizi karşılayabildiğimiz bir sandalye üretildi. İyi bir iş adamı, tasarımcı ve aynı zamanda sanatçı olan Michael Thonet, şimdilerde tonet sandalye adını verdiğimiz sandalyelere imzasını attı.

 

Bu sandalyelerin üretimi esnasında ağacı buharla yumuşatarak kalıplara yerleştirdi. Ardından fırınlayarak kendi adıyla anılan ve birçok kişinin günümüzde halen aktif olarak kullandığı thonet sandalye tasarımını ortaya koydu.

 

1796’da Rusya’da dünyaya gelen Michael Thonet ömrü boyunda güzel işler ortaya koyabilmek için yılmadan mücadele verdi. Birçok farklı malzeme ile yeni sandalyeler ortaya çıkarttı. İlk olarak lamineyi daha sonra da masif kayın ağacı çubuklarını kullandı. Bu malzemelerle birçok yerde kullanılan cafe, bar, restoran ve ahşap sandalyeler üretti. Bu üretimleriyle prestijli fuarlarda ve sergilerde sayısız ödül aldı.

 

SANDALYENİN TÜRKİYE’YE GELİŞ SÜRECİ

 

1830 yılında seri bir şekilde ilk olarak Viyana’da üretilmeye başlandı. 1870 yılında ise Türkiye’de yerini almaya başladı. Öncelikle Ankara olmak üzere İstanbul ve İzmir şehirlerinin önde gelen otellerinde ve restoranlarında kullanılmaya başlandı. Seçkin ve kültürlü ailelerinin seçimleri arasına girmeye başardı. İlk olarak bu tarz sandalyeleri kullanan yerleri sayacak olursak, Perapalas, Hacıbekir, Markiz Pastanesi bunlardan sadece bazılarıdır. Mustafa Kemal Atatürk’te Viyana’da ilk olarak bu tarz sandalyeleri görmüş ve evinde kendisi de kullanmıştır. 1897’de ise ilk büyük sandalye ithalatı gerçekleşti. Toplamda 3563 metreküp sandalye Türkiye’ye getirildi.

 

Bugün hemen hemen herkesin çocukluk anılarından hatırladığı bu sandalyeler, 1910’dan başlayarak Türkiye’de birçok üretimhanede üretilmeye başladı. Genel olarak, İstanbul, Bolu ve Adapazarı şehirlerinde kurulan atölyelerde üretildi. Ardından plastik ve madeni sandalyelerin ortaya çıkması ile bu tarz sandalyeler üretilmemeye başladı. Plastik sandalyelerinin maliyetinin ucuz olması ve herkesin evine alabilmesi durumu ortaya çıktığında hızla tüketimde üst sıralara fırladı. Durum böyle olunca da, bu tarz sandalyeler üreten atölyeler bir bir kapanmaya başladı.

 

Şu anda el işçiliği ile kayın ağacından üretilen sandalyeler vitrinlerdeki yerlerini almaya devam etse de, seri bir üretime Türkiye içerisinde sık rastlanmamaktadır. 1999 yılında ise Yapı Kredi Bankası ve Avusturya Başkonsolosluğu Kültür Ofisi birlikteliği ile sadece bu sandalyelerin bulunduğu bir sergi açılmıştır.

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here