Ana sayfa Makale SCHENGEN VİZESİNDE İDATA DÖNEMİ

SCHENGEN VİZESİNDE İDATA DÖNEMİ

1136
0
PAYLAŞ

SCHENGEN VİZESİNDE İDATA DÖNEMİ

Schengen vizesinin tam olarak ne olduğunu bilmeyen okurlarımız için öncelikle kısa bir biçimde özetlemek gerekir ise “Schengen Vizesi” Avrupa Birliği’ne üye ülkelere tek bir vize ile giriş çıkış yapmamızı sağlıyor. Örnek verecek olursak Almanya vizesi için schengen vizesi aldınız, öncelikle Almanya’ya girmeniz gerekiyor. Schengen vizesinde en önemli kural ilk olarak vizenin verildiği ülkeye giriş yapmanızdır. Yani Almanya Konsolosluğundan schengen vizesi alıp ilk olarak Fransa’ya gidemezsiniz. Fakat Almanya’ya girişinizi yaptıktan sonra diğer Avrupa Birliği ülkelerine vize süresi içerisinde rahatça ve ikinci bir kez başvuru yapmadan girebiliyorsunuz. Buraya kadarı seyahat edecekler için güzel bir durum ama vize başvurusu için randevu almak da bu kadar kolay mı ?

Sorunun cevabı hem evet hem de hayır. Biraz kafa karışıklığı yaşanıyor ama durum maalesef böyle. Kısaca açıklamak gerekir ise vize başvurusu yapmak için ilk önce ilgili ülke konsolosluğundan randevu alabilmeniz gerekmektedir. Randevu aşaması için kendi imkanlarınız ile yapmış olduğunuz başvurular imkansız değil ama çok uzun bir süre alıyor ve neredeyse 6 ayı bulabiliyor. Daha önce vize almış kişiler ne anlatmak istediğimizi yaşadıkları için çok iyi bilirler. Uzun kuyruklarda günlerce bekleme çilesi, eksik veya hatalı evrak nedeniyle alınamayan vizeler çok ciddi bir zaman kaybına neden olmaktadır.

Vize başvurularının daha kolay ve rahat bir biçimde tamamlanması için İDATA denilen randevu hizmeti sayesinde tüm bu zorluklar ile uğraşmadan kolay bir biçimde vizenizi alabilirsiniz. Almanya ve İtalya Konsolsoluğu tarafından resmi olarak kullanılan bu idata randevu sistemi için tek yapmanız gereken size en yakın idata randevu hizmeti sağlayan aracı kuruma başvuru yapmaktır. Bir miktar hizmet bedeli ödeniyor ama yukarıda belirttiğimiz tüm bu zahmet ve çileli süreç ile vakit kaybetmek istemiyorsanız şuan için en iyi alternatif bu. Sistem üzerinden vize talebiniz için randevu isteğinde bulunuyorlar ve gerekli evrakları yine sistem üzerinden giriyorlar. Bu sayede kısa bir süre içerisinde vize başvurunuz için randevu tarihi alıyorsunuz. Sıra beklemeden size verilen tarihte Almanya Konsolosluğu vize bölümüne giderek başvurunuzu tamamlıyorsunuz.

İdata aracı kurumları aynı zamanda vize başvurusu için size danışmanlık hizmeti de sağlamış oluyor, özellikle vize amacınıza göre hangi evraklar gerekiyor, nasıl bir süreç izlenmesi gerektiği gibi bir çok konuda sizleri doğru bir biçimde yönlendirerek vize alım sürecini kolaylaştıran bir servis haline geliyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here