Ana sayfa Sağlık Şeker Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Şeker Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir?

2300
0
PAYLAŞ

Şeker hastalığı, günümüzde en ciddi sağlık sorunlarından biridir. Şeker hastalığı birçok belirti verebilen bir sağlık sorunu olsa da özellikle obezitenin artması sebebiyle günümüzde yaygın olarak görülmektedir. İnsan vücudunda midenin arkasında pankreas adı verilen bir bez yer almaktadır. Bu bez; kan şekerini düzenleyen hormonların salgılanmasına destek olur. Bu hormonlardan birisi de insülin olmaktadır. İnsülin salgılanmaması ya da etkisiz kalması neticesinde hücrenin enerji karşılamak için oldukça önemli bir görevi olan şeker hücreye giriş sağlayamaz. Hücreye giriş yapamayan şeker; kanda birikmeye başlar. Bu durumda da kanda normal seviyede bulunması gereken şeker seviyesi artar. Bu durumda da vücut sistemlerine ve organlarına hasar vermeye başlar. Vücutta fazla şeker olması; zehir etkisi yaratır. Şeker hastalığı; genetik faktörlerle beraber çevresel faktörlerden de etkilenmektedir.

Şeker Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Şeker hastalığı birçok belirti verebilmektedir. Bu belirtiler her hastada farklı derecelerde ve farklı şiddette olsa da genel olarak görülen belirtileri;

 • Son zamanlarda artan su içme isteği,
 • İştahın açılması ve fazla yemek yeme,
 • Çok sık idrara gitme ve geceleri bunun için sık sık uyanma,
 • Ciltte kuruma,
 • Sürekli halsizlik ve yorgunluk hissi,
 • Yaraların geç iyileşmesi,
 • Bazen bulanık görme olarak sayılabilir.

Şeker hastalığı olan kişilerde kalp ve damarlar ya da böbrek gibi hayati işlevi olan organlarda, ayaklarda ve gözlerde ciddi sorunlara ve tahribatlara yol açmaktadır. Damarlara verdiği hasar sebebiyle, dokulara yeterli kan gitmeyebilir. Bundan dolayı da kalp krizi, felç, böbrek hastalıkları, körlük, görme bozukluğu riskinde ciddi artış ortaya çıkar. Bu risk dışında ise; damarlarda meydana gelen hasar neticesinde; damar tıkanıklığı, böbreklerde hasar neticesinde  yüksek tansiyon (hipertansiyon) meydana gelebilir. Glikoz kullanılmadığı için vücut yağları ve proteinleri kullanmaya başlamaktadır. Dolayısıyla da kilo kaybı ve vücutta asit fazlalığı meydana gelmektedir. Bu aşamada şeker koması gibi ciddi durumlar meydana gelebilir.

Şeker Hastalığı Tipleri Nedir?

Şeker hastalığı farklı tipleri olann bir sağlık sorunudur. Bazı kişilerde şeker hastalığı yatkınlığı söz konsudur. Bu hastalarda genel olarak erişkin tipi diyabet yani tip 2 şeker hastalığı görülebilir. Tip 2 diyabet için risk etkenleri;

 • Genetik etkenler,
 • Fazla kilolu olmak,
 • Hızlı yemek yemek,
 • Çabuk acıkmak,
 • Yüksek tansiyon, hipertansiyon,
 • Kandaki yağ miktarının fazla olması,
 • Hareketsiz bir yaşam tarzı sürmek,
 • Yaşın ilerlemesi şeker hastalığı için ciddi risk etmenleridir.

Şeker Hastalığı Teşhisi Nasıl Koyulur?

Şeker hastalığı teşhisi için öncelikli olarak idrar ve kan testleri yapılmaktadır. Sağlıklı bireylerde; idrarda şeker görülme riski düşüktür. Şeker hastası olan kişilerin idrarında yüksek oranda şeker tespit edilmektedir. Bu unsur dışında hastaların açlık kan şekeri ölçülmektedir. Açlık kan şekerinin normal seviyesi;  126 mg ve dl’in altında olmaktadır. Açlık kan şeker seviyenin bu oranın üzerinde olması yine herhangi bir zamanda ölçülen kan şekeri ölçümü 200 mg ve dl’in üzerinde olması şeker hastalığının teşhisi için çoğu zaman yeterli olmaktadır.

Şeker Hastalığı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Şeker hastalığı için öncelikli olarak yaşam tarzı değişiklikleri yapılmalıdır. Diyet ve egzersiz, şeker hastalığının hafiflemesi ve hayat kalitesini etkilememesi için önemli unsurların başında gelir. Diyet ve egzersiz bu aşamada hastalığın kontrol altında tutulmasına destek olmuyorsa, medikal tedaviye başlanır. Bazı hastalarda medikal yani ilaç tedavisi de yeterli gelmeyebilir. Bu aşamada insülin tedavisine başlanabilir.

 

Detaylı bilgi : http://www.drerolvural.com/seker-hastaligi-ameliyati-maliyetli-bir-tedavi-midir/

Windows 7 Ultimate

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here