Ana sayfa Makale TÜP BEBEK TEDAVİSİNDE MİKROÇİP

TÜP BEBEK TEDAVİSİNDE MİKROÇİP

1227
0
PAYLAŞ

Tüp bebek tedavilerinde Sperm seçme dekullanılan, tercih edilen  mikroçip yöntemi günümüzde kabul görmüştür. Ülkemizde çiftlerdeki infertiliteyi %50 olarak da erkek faktörü oluşturmaktadır. Spermde sayı ve hareketsizliği ile problem mikroçip yöntemi ile bir çok infertil çifte umut olmuştur. Mikroçip yöntemi sağlıklı spermleri diğerlerinden ayırt eden ayıran bir yöntemdir.

Sperme mikroçip yöntemi nasıl uygulanır?

Tüp bebek Tedavisi Hakkında Daha Fazla Bilgi : https://sevtaphamdemir.com/tup-bebek-tedavisi/

Tüp bebek tedavisi rutin olarak aynı şekilde devam etmektedir. Adetin ikinci ya da üçüncü günü ilaç tedavisi başlanarak 10-12 gün sonra yumurtalar toplanır ve yumurta toplanma işleminin olduğu gün normal bir şekilde sperm verme odalarımızda mastürbasyon yöntemi ile sperm alınır. Hatta mastürbasyon ile sperm veremeyen erkek hastanın yanına eşide alınabilimektedir.  Sperm alındıktan sonra mikroçip yöntemi devreye girer. Sperm alınana kadar rutin bir tüp bebek tedavisi aynı şekilde devam etmektedir. Sperm alındıktan sonra, laboratuvar ortamında spermlerin seçilmesi farklıdır. Dakikada 1500-2000 deir yapan bir santrifüj cihazına konularak örnek seri yıkama ve çöktürme yapılmaktadır. Mikroçip sperm analizi yönteminde örnek içerisindeki sperm özel olarak hazırlanmış bir solüsyonda kanalcıklardan geçerek yarışır. Yarış sonunda kazanan spermler ise yumurtayı dölleme ihtimali en yüksek olan spermlerdir.

Ankara Tüp Bebek Merkezi : https://sevtaphamdemir.com/ankara-tup-bebek/

Böylelikle aslında en doğala yakın tüp bebek tedavisi olarak da nitelendirilebilir. Ekstra herhangi bir şey yapılmadan normal bir süreç olarak devam eder.

Mikroçip Ankara Tüp bebek merkezimizde Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç’ın hastalarına çalıştığı laboratuvarda uygulanmakta olup,

Kısırlık Tedavisi: https://sevtaphamdemir.com/kisirlik-nedir/

Özellikle düşük kalitede sperm kalitesi bulunan, sperm çıkan ancak sperm hareketliliği ve sperm sayısı ile ilgili problemi olan hastalarda erkeğe bağlı infertiliteler de kullanılan bir yöntemdir. Mikroçip yönteminde spermler kendileri arasında en kaliteli spermi seçtiği için anne adayından toplanan yumurtaları dölleme olasılığıda daha yüksek olmaktadır. Çünkü spermler kendi aralarında en kalitelisi olacağından elde edeceğimiz döllenen embriyo sayısı da bununla doğru orantılı olarak artacaktır. Problem anne adayında olmayan çiftlerde sperm için vazgeçilmez bir yöntem olarak kalacaktır.

Mikroçip teknolojisinden sonra erkeğe bağlı olarak ilerleyen infertiliteler %20ye kadar düşüş sağlamıştır.

Yaygın olarak kullanılan mikroçipin kullanılmasında fayda görülmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here