Ana sayfa Makale Viral Marketing Nedir?

Viral Marketing Nedir?

1284
0
PAYLAŞ

Viral Marketing veya Viral Pazarlama, internet üzerinden üretilen içeriklerle bir marka veya ürünün amatör fakat yankı uyandıracak, ağızdan ağıza yayılacak şekilde reklamının yapılmasıdır. Viral reklamlar yayılma mantıklı reklamlar olduğu için Viral adını Virüs benzetmesinden almıştır.

Viral Marketing

Viral Marketing Örnekleri

Viral marketing özellikle sosyal medya kavramıyla zirveye yerleşmiş pazarlama teknik ve stratejilerinden biridir. Standart reklamları hazırlamak ve bunları büyük kitlelere duyurmak için hem ciddi manada bütçeler hem de zorlu çalışmaların gerçekleştirilmesi gerekir. Oysa Viral reklamlar oldukça amatördür ve sizin etki etmenize gerek kalmaksızın bir kullanıcıdan diğerine şeklinde kısa süre içerisinde yayılırlar. Viral marketing örneklerine girmeden önce Viral marketing’in iki türünün tanımlamasını da hemen yapalım.

Viral marketing iki şekilde gerçekleşir;

1-Kendiliğinden Oluşan Viral Reklamlar: Bu tür Viral reklamlar internet kullanıcıları tarafından bilinçsizce hazırlanır. Kendiliğinden oluşturulan Viral reklamlarda doğallık ön planda olduğu gibi aynı zamanda gelir gütme kaygısı bulunmamaktadır. İnsanların ilgisini çeken ve ağızdan ağıza yayılarak trend haline gelen bu reklamlar daha sonradan genellikle firmalar tarafından satın alınır. Uzunca süre gündemden düşmeyen ve kolayca yayılabilen kendiliğinden oluşan Viral reklam örneği olarak ise Tablet Reyiz olarak da bilinen eğlenceli Tablet kutu açılış videosunu gösterebiliriz. Bu reklamda markanın içeriği üretene etkisi olmadığı gibi yayılması üzerinde de etkisi yoktur. Verdiğimiz örnek kendiliğinden oluşan Viral reklamlar için en iyi örnektir.

2-Marka Tarafından Oluşturulan Viral Reklamlar: Viral reklamlar her zaman kendiliğinden ortaya çıkmaz. Bazen kendiliğinden ortaya çıkmış imajı verilerek oluşturulan Viral reklamlar tamamen birer pazarlama stratejisidir. Marka tarafından oluşturulan Viral reklamlarda marka herhangi bir ekip veya kişiyle çalışarak tamamen doğal görünümlü, ilgi çeken ve paylaşma potansiyeli yüksek reklam üretir. Daha sonra bu içerik belli medya kuruluşları ve bloglar üzerinden kullanıcılara servis edilerek beğenilerine sunulur. Bazı reklamlar o doğal tadı ve ilgi çekmeyi başarında fenomen olup başarılı birer Madult.net Viral reklama dönüşürken bazı reklamlarsa başarısız Viral reklam örneği olarak tarihe gömülür. Marka tarafından oluşturulan viral içerik içinse örnek olarak yine zamanında büyük ilgi uyandıran Gittigidiyor’un Aldatılan kız viral reklamını izleyebilirsiniz.

Viral Marketing Kampanyaları

Viral marketing kampanyaları kısa süre içerisinde ürün veya hizmeti çok büyük kitlelere yaymak ve tanıtmak için tercih edilebilecek en iyi yöntemlerden biri. Peki, sizce de bir viral reklam meydana getirmek bu kadar basit olabilir mi?

Viral marketing kampanyalarında önemli olan asıl element, reklam kampanyasında kullanılacak içeriğin kendisidir. İçerikne ölçüde doğal ve ne ölçüde yapay ögelerden uzak olursa yayılma potansiyeli de o kadar fazla olacaktır. Elbette meydana getirilecek Viral marketing kampanyasının ilgi çekiciliği ve doğru kanallar aracılığıyla doğru şekilde lanse edilmesi de en azından o kadar önemlidir.

Örneğin Viral reklamların kısa internet videoları şeklinde çok daha kolay dağıldığı gerçek. Tabi, bu videonun kolayca dağılması için fenomen birilerinin yada haber siteleri gibi büyük yayınların dikkatini çekmesi de yapılacak Viral marketing kampanyasının başarısı üzerinde rol sahibidir.

Nedir?

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here