PAYLAŞ

Web sitesine sahip olan her bir kişi webmaster nedir ve neler yapar iyi bilecektir ancak yeni bir web sitesine sahip olan birisi varsa bu konuda biraz bilgisiz olabilir ki zamanla tüm web alemini tanıyacaktır .Web alemi içerisinde önemli olan kişiler arasında webmaster  kişileri vardır ki bu kişiler olmasaydı web siteleri olmazdı diyebiliriz . Web sitelerine ait olan tüm güvenlik yazılımları , kodlamalara , scriptler , tasarımların uygulanması ve birçok web sitesi işlemi webmaster  olan kişilerin ellerinden geçer . Ancak webmaster olan kişileri ne sosyal medyadan ne de başka sitelerden kolayca bulamazsınız ki bunun için açılmış olan webmaster siteleri bulunmaktadır . Webmaster olan kişi bu webmaster sitelerine üye olarak yardıma ihtiyacı olan kişilere para karşılığında hizmet vermektedir ki ücretsiz olarak hizmet veren kişilere webmaster  değil webservant denir .

Ne Faydası Var Webmaster Sitelerinin ?

Web sitesi olup da acil ihtiyaç durumunda kolayca yüzlerce webmaster kişiye ulaşılmasını sağlar ki bu şekilde yaşanan acil durumlarda bir webmaster açık değilse diğeri ilgilenebiliyor . Ayrıca günümüzde artık insan gücünden çok makine gücüne önem verilince webmaster olan kişiler standart işlemleri birer araç haline getirerek site sahiplerine yardımcı olabilmektedir. Bu türde standart bir yardım arıyorsanız örneğin robots.txt oluşturucu bir webmaster tools arıyorsanız bunu ancak webmaster siteleri içerisinde ücretsiz olarak bulabilirsiniz ki bu standart bir işlem olduğundan dolayı birçok webmaster bu hizmeti ücretsiz olarak sunmuştur .

Webmaster Dilleri

Ancak webmaster özgün olma konusunda özenli olunca webmaster tools(araçları ) kullanmak istemeyen web sitesi sahiplerine özgün olarak kodlar ile scriptler hazırlayabilirler ki bir webmaster kesinlikle php, asp ve veritabanı dilinde; mysql, mssql dillerinden bir tanesini öğrenmiş olmalıdır aksi halde kendisine webmaster denemez . Konusunda uzman olmaları da önemlidir ki bir dili öğrenmenin yanında uygulayabilmek uzmanlık gerektirir . Bu konuda çok uzman olan da vardır yeni başlayanda fiyatlar da  tecrübe fark ettirecektir ancak her webmaster bir süre sonra uzmanlaşabilir .

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here