Ana Sayfa Makale Yasal Yönleriyle Kürtaj ve Kürtaj Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Yasal Yönleriyle Kürtaj ve Kürtaj Hakkında Bilinmesi Gerekenler

378982
0
Paylaş

Son yasal gelişmelerin kürtaj üzerde birkısım değişiklikler ve düzenlemeler getirmiş olmakla birlikte kürtajın yapılması yasaklanmamış belli kiriterler getirtilmiştir.

Kürtaj veya istege bağlı rahim tahliyesi rahim içindeki bir gebeliğin özel yöntemlerle rahme zarar verilmeden sonlandırılmasıdır. Bekar bayanın kendi arzusuyla veya evli eşlerin ortak rızasıyla kürtaj ancak 10. gebelik haftasına kadar yasal olarak uygulanabilir. Kürtaj izmir ; Evlilik mevcutsa kadınlarda yasal tahliye uygulamasında eşler de müdahaleye onay vermelidir. Eşlerin durumu olmadan kürtaj ancak özel açil durumlarda yapılmasına izin verilmektedir. Ancak evli olmayan ve 18 yaşın üzerinde olan kadınlar kendi isteklerine göre hareket ederler. Yasal kürtaj adından da anlaşılacağı gibi ülkemizde reşit kadınlarımıza tanınmış tümüyle yasal veçağdaş bir haktır. İzmir’de Kürtaj Merkezleri ;

Yasal Kürtaj yalnızca ve ancak Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanınca uygulanır. Yapılan işlemTamamen gizli kalır… Dünyanın çoğu ülkesinde (gelişmiş olan ülkeler dahil) ve bizde bu metotla kürtaj tahliye, aşağıda anlatılan vakum kürtaş tekniği ile uygulanır.

Kürtaj a alternatif olamayacak yanlış bilinen metodlar dan sakınmalısınız.Gebelik testiniz ister pozitif ister negatif olsun, asla “söktürücü iğne” gibi yöntemlere kendi kendinize başvurmayın. Bu ilaçların gebelik durumlarında işe yaramaları tıbben mümkün değildir.

İlk gebelik ve İlk hamilelikte uygulanan kürtaj sonrasında bir daha hamile kalınmaz diye bir şey yoktur. Bu yalnızca Yanlış bilğilerdir. Özenli ,dikkatli ve vakumla uygulanan bir kürtaj-Kürtaşın kadının genital sistemine zarar vermesi beklenen bir durum değildir.

Gebeliğin tıbben sakıncalı olması durumunda (anneyle ilgili gebeliğin riskli olduğu hastalıklar, bebeğin ileri derecede sakat olduğunun ya da öldüğünün belirlenmesi gibi) bu süre 10 haftayı aşabilir. Budurumda birden fazla uzman doktorun kurul oluşturarak karar vermeleri gerekir.

Küretaj – Kürtaj kuralları ve Uygulanması

Yasal tahliyeler hem lokal anestezi, hem de genel anestezi altında uygulanabilir. Genel anestezi her ne kadar maliyeti biraz artırsa da, işlemin tümüyle ağrısız seyretmesi açısından çağdaş ve etkili bir yöntemdir.

Ağrısız Yüksek Standartlarda Kürtaj Tekniği nasıl uygulanmalıdır:

Gebelik haftası ultrasonla belirlendikten sonra dikkatli bir jinekolojik muayene yapılır. Vajina ve rahim ağzı bakterilerden arındırılmak amacıyla dezenfekte edildikten sonra, rahim ağzını sabitlemek için plastik bir alet vajinadan yerleştirilir ve lokal anestezik madde uygun olarak rahim ağzı içine enjekte edilir, veya genel anestezi için anestezi uzmanı tarafından gerekli işlemler başlatılır.

Daha sonra çok ince plastik kanüller rahim ağzından rahim içine ittirilir. Bazen rahim ağzı sert olabilir ya da gebelik 6. haftanın üzerinde olması nedeniyle daha geniş çaplı plastik kanüller kullanılması gerekebilir. Bu durumda rahim ağzını genişletmek için özel “buji” adı verilen aletler kullanılır. Kanül yerleştirildikten sonra kanüle bir enjektör iliştirilir. Enjektörde oluşan vakum yardımıyla rahmin içi kürtaj vakumla boşaltılır.

vakum kürtajla Rahimin içi tümüyle boşaltıldıktan sonra kanül çıkarılır, diğer tüm aletler çıkarılır ve hastanın 10 dakika istirahatı sağlanır.

Tüm bu işlemler 6. gebelik haftasına kadar olan gebeliklerde 5 dakika, 6 ile 10 arası olan gebeliklerde 5-15 dakika sürer. Bu süre Kadın-Doğum uzmanının çalışma süresidir. Genel anestezi uygulandığında hastanın uyuması, işlemin yapılması ve hastanın kendine gelmesine 20-40 dakika eklenmelidir. Kürtaj işlemi için kadın doğum merkezleri yetklilir.

www.EgeJinekoloji.com

Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here