Çatı Yapımı

0

Çatı Yapımı

Evin hem görünümü açısından önemli olan çatılar hem de yapının çeşitli hava koşularından korunmasını sağlayarak yapıların ömrünün daha uzun olmasını sağlamaktadır. Çatı yapımı tamamlanan inşaya çatı olmakla birlikte mevcut çatıların yanlış kurulum ve olumsuz şartlar nedeniyle yıpranmasına bağlı olarak değiştirilmesi işlemi olarak da bilinir. Profesyonel bir anlayışla ekip çalışmasında yapılara uygulanması gereken çatı yapımı mekanın kullanım amacına göre değişkenlik gösterebilir.

Çatıların makas sistemine göre, yapıldığı malzemenin cinsine göre ve tanzim ediliş şekillerine göre alternatifleri bulunmaktadır. Yaşam alanı olarak kullanılan mekanlarda çatı yapımı genellikle ahşap yapı malzemelerinden yapılmakla birlikte daha geniş açıklıklı fabrika tarzı yapılarda çelik çatılar tercih edilebilmektedir.

Çatı yapımında mekanın kullanım amacı önemlidir. Yapıların uzun ömürlü kullanımı ve kullanılan malzemenin dayanımı açısından uygunluğuna göre her türlü yapı malzemesi çatı yapımı için kullanılabilir. Yağmur, kar, rüzgar gibi olumsuz hava koşullarına karşı çatı sistemlerinde çatı uçlarının saçaklı yapılması ve çatı elemanlarının alt kısımda taşıcıyı elemanlara bağlanmaları zorunludur.

Deprem yönetmeliğine uygun olarak ihtiyaç duyduğunuz alana yaptırabileceğiniz çatı yapılarda ısı yalıtımı için de fayda sağlamaktadır. Olumsuz hava koşullarında geçirgenliği azaltan çatı yapımı profesyonel kişilerce mekanlarınıza uygulandığında hava şartlarına bağlı olarak uzun yıllar sorunsuz bir şekilde kullanımınıza olanak tanır. Çatı yapımı için pek çok firma bu konuda öncelikle yapılarınızda yapacakları keşifle tüm ihtiyaçlarınızı karşılayacak profesyonel bir hizmet sunabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir