Havya Nedir? Nasıl Kullanılır?

0

Havya Nedir? Nasıl Kullanılır?

Havya; elektrik devrelerinde tercih edilen, devre elemanlarını birbirine lehimlemek için kullanılan yüksek ısı ve hız sağlayan bir alettir. Bu aletler 200 ila 500 gibi derecelerde ısı sağlayabilir. Isı yüksektir ve aynı zamanda hızlıdır. Havya adı verilen aletlerin güçleri aynı olmayabilir.

Güçleri en az 5 en fazla 300 wat arasında farklılık gösterir. Genellikle 30, 40 wat gücünde olan havyalar daha çok tercih edilir ve kullanılır. Havyalar bazı özelliklere sahiptir. Çok çabuk ısınır, lehimleme konusunda son derece başarılıdır ve ısı kaybına neden olmaz, ısıya karşı yalıtımlıdır. Bu özellikler aynı zamanda bir havyadan beklenmesi gereken bazı özelliklerdir.

Havya Çeşitleri Nelerdir?

Havyalar, birbirinden farklı çeşitlere sahiptir. Bu çeşitliliği havyaların görünüşü ve ısıtılma şekli belirler. Peki bu çeşitler nelerdir?

Havya çeşitleri şunlardır:

  • Kalem Havyalar
  • Tabanca Havyalar
  • Gazlı Havyalar

Havyaların farklı çeşitlerinin olması farklı çalışma prensiplerine sahip olabilecekleri anlamına gelir. Havyalar üçe ayrılır. Havya çeşitlerinden biri olan kalem havyalar ise istasyonlu kalem havyalar ve istasyonsuz kalem havyalar olarak kendi aralarında ikiye ayrılır.

Havya Nasıl Kullanılır?

Lehimleme işlemini yapmak için Havya adı verilen bir alet kullanılır. Doğru bir lehimleme işlemi yapmak ve havya adı verilen aleti doğru şekilde kullanmak son derece önemlidir. Öncelikle lehimleme yapılacak olan alanın temiz olması  sağlanmalıdır. Ardından doğru havya seçimi yapmak gerekir.

Doğru havya seçimi yaptıktan sonra seçilen havyanın ucu dikkatli şekilde temizlenmelidir. Sonra ise verilecek olan ısı ihtiyaç doğrultusunda ayarlanmalı ve ihtiyaç doğrultusunda lehim kullanılmalı. Bu süreçte dikkatli olmak parçaları bir süre yerinden oynatmamak faydalı olacaktır.

Havya Seçerken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Devreye gereğinden fazla enerji vermek o devrenin hasar almasına neden olur. Bu yüzden havya seçerken voltaj ve wat değerleri çok önemlidir. Uygun güçte olan modellerin tercih edilmesi gerekir. Dikkat gerektiren bir iş olduğu için seçilen ürünün kullanımının kolay olması gerekir. Bu hususlara dikkat edin.

Çok Amaçlı Havya Özellikleri Nelerdir?

Çok amaçlı havyalar diğerlerine oranla bazı farklılıklar gösterebilir. Bilinen en önemli özelliklerinden biri şebeke elektriğinde çalışabilmesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir