Mardinli İşçilere İş Güvenliği Anlatıldı

0

Mardin Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, “29. İş Sağlığı ve Güvenliği Haftası” etkinlikleri kapsamında iş güvenliği malzemelerini bazı inşaatlarda dağıtarak işçilere iş güvenliği hakkında bilgi verdi.

MARDİN ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK İL MÜDÜRLÜĞÜ, “29. İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ HAFTASI” ETKİNLİKLERİ KAPSAMINDA İŞ GÜVENLİĞİ MALZEMELERİNİ BAZI İNŞAATLARDA DAĞITARAK İŞÇİLERE İŞ GÜVENLİĞİ HAKKINDA BİLGİ VERDİ. (MEHMET SALİH KESKİN/MARDİN-İHA)

Mardin Çevre ve Şehircilik İl Müdür Vekili Halil Kösesoy, iş yerlerinde iş sağlığı ve güvenliğinin sağlanması ve mevcut sağlık ve güvenlik şartlarının iyileştirilmesinin önemli oluğunu kaydetti. Bu kapsamda İşveren ve çalışanların görev, yetki, sorumluluk ve yükümlülüklerinin 6331 sayılı “İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu” ile düzenlendiğini anımsatan Kösesoy, “Bu Kanun ve mevzuata uymak her işveren ile çalışanın görevidir. Özellikle Yapı müteahhitlerini inşaatlarda gerekli tedbirleri almaya davet ediyorum” dedi.

Yapı Denetimi ve Yapı Malzemeleri Şube Müdürü Alaattin Demirat ise, “İnşaat sektöründe meydana gelen kazaların ilk sırasında ‘insan düşmesi’ bulunmaktadır. ‘Malzeme düşmesi’ ve ‘Malzeme sıçraması’ en çok görülen diğer kaza tipleridir. Bu kaza çeşitlerinin sık meydana gelmesinin sebebi, iş yerlerinde güvenlik tedbirlerinin alınmaması, işverenin bu çeşit tedbirleri maliyet olarak görmesi gibi sebepler sayılabilir. Bu sebeplerle birlikte, inşaat sektöründeki eğitim düzeyinin düşüklüğü de iş kazalarının artmasına neden olan başka bir olgudur. İş sağlığı ve güvenliği eğitimlerinin meslek içine yayılması ve bu konudaki bilincin yükseltilmesi gerekmektedir” diye konuştu.

Kaynak: Bombahaber.net

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir