PHP Yazılım Uzmanı ihtiyaçları

0

Her yazılım dilinin diğer dillere göre avantajları ve dezavantajları vardır. Bazı yazılım dilleri hız konusunda iyi olabildiği gibi bazı diller ise güncelleme konusunda diğerlerinden iyidir. Bir web yani php yazılım dili olan PHP’nin de diğer dillere göre bir sürü avantajı bulunmaktadır. Bu makalede PHP yazılım uzmanı olmak isteyenlerin bu yazılım dilini öğrendiklerinde diğer dillere oranla kendilerini ne gibi avantajların beklediğini anlatacağız. Öncelikle PHP yazılım dilini öğrenmenin avantajlarıyla başlayalım.

PHP Yazılım Dilinin Diğer Dillere Göre Avantajları

PHP’nin avantajları nelerdir sorusu içinde birçok cevap bulundurur. PHP yazılım dilini öğrenmek diğer yazılım dillerini öğrenmeye nazaran daha kolaydır. Çünkü PHP; PERL, Javascript, C+ gibi yazılım dillerine çok benzer. PHP hız bakımından da ASP.net, MVP gibi yazılım dillerine göre daha performanslı çalışır. Yazılım dillerini test eden kuruluşlarda bu hız kanıtlanmıştır. PHP’nin bir diğer artısı da açık kaynak kodlu olmasıdır. Bu özellik PHP dilini avantajlı konuma getiren faktörlerden biridir. Yani PHP dili kaynak kodu isteyen herkese açıktır. Makaleler bakımından da PHP diğer dillerden öndedir. İnternette PHP ile ilgili milyonlarca makale ve bilgi yazısı mevcuttur. PHP’nin geliştirici topluluklarının buluşma noktası olan forumlar aracılığı ile diğer geliştiricilerle fikir alışverişinde bulunmak mümkündür. Github gibi ücretsiz proje dağıtımı yapan sistemlerden PHP ile ilgili projeler temin edilebilir ve projeler üzerinde değişiklik yapılabilir. PHP veri tabanı olarak da rakip yazılım dillerine göre avantajlar barındırır. PHP; MYSQL, MSSQL, Oracle gibi veri tabanlarıyla uyumlu çalışmaktadır. PHP’nin işletim sistemi uyumu da çok iyidir. Windows, Linux, Unix işletim sistemlerinde de PHP ile çalışılabilir. Ayrıca PHP’nın kodlanması da diğer dillere göre daha hızlıdır.

PHP Yazılım Uzmanı Olmanın Avantajları

PHP’nin çok kullanılan bir dil olması PHP yazılım uzmanlarının diğer yazılım dilleri uzmanlarına oranla daha ön plana çıkmasını sağlamıştır. PHP yazılım uzmanları iş dünyasında yüzlerce alanda iş bulabilme imkânına sahiptir. E-ticaret siteleri, haber siteleri, oteller, hastaneler gibi internete üzerinden çalışan kuruluşlarda muhakkak PHP yazılım uzmanı ihtiyaç duyulur. Bir şirkete bağlı kalmadan da PHP uzmanları İnternet sitelerine ilan vererek geçimini sağlayabilir. Piyasada freelance PHP uzmanı arayan kişi sayısı çok fazladır. İlan siteleri PHP uzmanı aranıyor yazılarıyla doludur. PHP’nin bir başka avantajı ise PHP yazılım uzmanları diğer yazılım dillerini öğrenmek istediklerinde kolayca diğer dilleri öğrenebilmektedirler. Çünkü yukarıda bahsettiğimiz gibi PHP; Java, C++ gibi dillerle benzerlikler içeren bir yazılım dilidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir