Rusya’da tıp eğitimi alabilmek için; lise mezunu olmak ve lise mezuniyet puanının 75 ve üzerinde olması gerekir. Tıp okullarından kabul alarak eğitime başlanması için de, dil yeterliliği şartı bulunmaktadır.
Dil yeterliliği olan öğrenciler; okulların dönem başında açacakları online dil, matematik, biyoloji ve fizik sınavlarına giriş yaparak başarı sağlamaları durumunda lisans eğitimlerine başlangıç yapabilirler.
Tıp eğitiminde gerekli dil yeterliliği bulunmayan öğrenciler de; 1 yıl hazırlık eğitimini alarak eğitimlerini sürdürebilir. Hazırlık eğitimi ilk dönem dil, ikincisinde de dil ve bölüm hazırlık olarak sürmektedir.
Birçok ülkede taban puanına bakmadan tıp öğrencisi olmak çok zordur. Rusya’da tıp okumak konusunda zincirleri kırarak sizin herhangi bir sınava girerek belli bir puanı alma zorunluluğu kaldırmıştır. Sınavsız kabul ile hayal edilen çizgide yürüyebilecek lisans sürecini gençler sunmaktadır. Lise diploması ile beraber talepte bulunarak kaydınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Rusya’daki Tıp Denklik Şartları
Denklikle ilgili birçok farklı şartlar bulunur. Bu şartlar şu şekildedir:
-Denklik için üniversitenin dünya da ilk 1000’de olması gerekir. Önceden bu sayı ilk 500’dü. Fakat gerçekleştirilen düzenlemeler ile sıralamada ilk 1000 yeterli gelmiştir. ÖSYM sınavlarına giriş yapmadan yurt dışında alınacak tıp eğitimlerinde bu kural sağlanırsa diploma Türkiye’de geçerli olacaktır.
-Eğer ki bu sıralama da herhangi bir üniversiteye gidilmediyse bu durumda farklı şartlar ortaya çıkacaktır. Bunlardan biri sınava katılma şartıdır. Rusya’da tıp okumak isterseniz Türkiye’de gerçekleşecek olan sınavda ilk 40 binde olmanıza bakılacaktır. Bu gerçekleşirse diploma geçerli olacaktır.
-Eğer ki her iki şart da sağlanmadıysa farklı belgelere göz atılmaktadır. SAT 1’den minimum 1000 puan, ACT için ise en az 21 puan, Abitu için de en az 4 puan istenir. Bunlardan herhangi birisine eş değer belge getirildiği zaman diploma geçerli olacaktır.
Siz de bu şartları yerine getirerek Rusya’da tıp okumak denklik problemlerine karşı çözüm sağlayabilirsiniz.


Firma Bilgileri: Eurostar Yurtdışı Eğitim Katip Mustafa Çelebi Mahallesi İstiklal Caddesi No: 49/5 (Mavi Han) Taksim-Beyoğlu /İstanbul
Tel: 0 (212) 244 66 00

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir