Sac metal şekillendirme, yassı metal levhaların kesilerek ve bükülerek istenen şekle getirildiği üretim yöntemidir.

Üretilen ürünler son kullanıma uygun, dayanıklı parçalardır. İstenilen takdirde üretim sonrası yüzey işlemleri uygulanarak parçalara çeşitli özellikler kazandırılabilir. Tek tip duvar kalınlığına sahip metal parçalar söz konusu olduğunda sac metal şekillendirme, CNC işlemeye göre daha uygun maliyetlidir. Lazer kesim, 2 boyutlu bir dijital çizimi fiziksel nesnelere dönüştürmeye yarayan üretim yöntemidir. Bu yöntem çeşitli malzemelerin, küçük bir alana odaklanan lazerle kesilmesi ile üretim yapar. Dijital çizim dosyasındaki yolu izleyen lazer ışını son derece hassas, yüksek doğrulukta ve çok karmaşık şekilleri bile kesebilen bir işlem yapar.

Lazer kesim, yaklaşık 18 mm kalınlığa kadar olan çelik plakaların kesilmesi için en uygun yöntemdir. Minimum hazırlık süresi ve hızlı kesme işlemi ile lazer kesim, en uygun maliyetli sac metal imalat yöntemidir. Bu yöntemin malzeme üzerindeki termal etkiler de azdır.

Abkant Büküm

Abkant presler, bilgisayar kontrolü ile, sac metale hidrolik basınçla kuvvet uygulayıp bükerek saç metalin milimetrik hesaplarla şekillendirilmesini sağlayan tezgahlardır. Abkant büküm tezgâhları ile sac metal, iki kalıp arasında basılarak şekil alır.

Bilgisayar kontrollü çalışan abkant preslerde. Malzeme türü, malzeme kalınlığı, uygulanacak basınç gibi bilgiler CNC kontrol panelinden cihaza girilir. Böylece gereken değerler bilgisayar tarafından hesaplanır. Abkant preslerin birçok avantajları vardır. Seri üretim için elverişlidir ve birden fazla bükümü art arda yapılmasına olanak sağlar.

Teknik Özellikleri

Standart teslim süresi   5 – 7 iş günü. Bu süre, parça çiziminin boyutlarına, sipariş sayısına ve üretim sonrası uygulanacak işlemlere göre değişkenlik gösterir.

Kullanılan Malzemeler

Sac metal şekillendirme yöntemlerinde kullanılan metal malzemeler son üründe istenilen özelliklere göre farklılık göstermekte. Bu farklılıkları, kullanılan metallerin farklı mekanik dayanımlar, iletkenlikleri, maliyetleri gibi özellikleri belirliyor. Kullanılan malzemeye göre de üretilecek ürünün teknik özellikleri ve üretim maliyeti değişmektedir.

Yüzey Opsiyonları

Üretilen parçaların kullanılacağı yere ve duruma göre farklı yüzey seçenekleri tercih edilebilir. Parçaların daha pürüzsüz, parlak, mat, korozyona dayanıklı gibi özellikleri olması için uygulanabilecek bazı işlemlere aşağıda yer verilmiştir:

Kullanım Alanları

Sac metal şekillendirme yöntemleri ile üretilen muhafaza, dirsek, çerçeve ve şasi gibi parçaların havacılık, otomotiv, inşaat, gemi inşa, HVAC, endüstriyel otomasyon, makine ve enerji gibi sektörlerde kullanımı oldukça yaygındır.

Fiyatlandırma

Üretim hizmeti fiyatlandırması, üretilecek parçanın geometrisine, malzemesine, kesim sonrası şekillendirmesine, yüzey seçeceğine ve üretilecek parça adetine vermektedir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir