Sağlıklı yağları tüketerek dengeyi sağlayabilirsiniz!

0

 

Yemeklerden keyif aldığımız şeylerin aynı zamanda bütünsel sağlığımız için faydalı olması isterdik, değil mi? Mükemmel bir dünyada yaşarsak, hepimiz sabah pişmiş tavuklar, öğlen patates kızartması ve akşam kızarmış tavuklar yediğimizi söylüyoruz. Bu nedenle, insan sağlığı ideal bir beslenme dengesini korumak istiyor. Her gıdadan doğru miktarda tüketmemizi sağlayarak ve teraziyi eşitlememizi sağlayarak, eksik miktarda tükettiğimizde doğru gıdalara ağırlık vermemizi bekliyor! Bu beslenme önerileri sayesinde sağlıklı kalmak ve kaçamaklarınızı eğlenceli hale getirmek mümkündür.

Kızartma yemenin vücudunu nasıl etkiler?

Çocukken herkes, “Çok kızartma yeme, zararlı!” dedi. Yine de neden? Bir yemeğin yapısını yüksek ısıda koruyabilen bir yağda pişirilmesi gerekir. Bu pişirme tekniği, gıdalardaki vitaminlerin ve mikrobesinlerin çoğunun kaybolmasına neden olur. Gıdanın makrobesinleri karbonhidrat, protein ve yağdan oluşur. Yağlar okside olur, proteinler yeni aminoasit zincirleri oluşturur ve karbonhidratlar yeni şeyler oluşturur. Daha az besin değeri olan ve daha fazla yeni madde içeren yiyecekler tüketiyoruz.

Vücudumuzun tüm sistemleri, beslenmemizdeki tek yağ kaynağı olan kızartmalar olduğunda, yapısı bozulmuş, okside olmuş yağları kullanmaya başlar. Kızartmalardan gelen yağlı liflerin kullanılması nedeniyle vücut işlevleri zayıflıyor. Hücrelerin yapısına katılan bu bozuk yağ asitleri, hücre zarları daha az dayanıklı hale getirir. Bu da hücresel sağlığı azaltır, bu da bedeni zararlı patojenlere karşı daha savunmasız hale getirir.

Yapısı bozulmuş yağlar, sağlıklı yağların mikrobesinleri emmesini engeller ve bu da besin emilimi zayıflatır. Bağırsaklarda meydana gelen bu değişiklik, vücuttaki enflamasyonun artmasına neden olur. Bedenin sürekli olarak uyarılması, bağışıklık sistemini de zayıflatır.

Çok fazla kızartma tükettikten sonra vücudumuz hangi besinleri tüketir?

Bu nedenle kızartma yemeliyiz mi? Hayır, kesinlikle hayır! Beslenmede sağlıklı yağ kaynağı eksikliği, kızartmaların bedensel işlevleri bozmasının ana nedenidir. Beden gerekli yağlara erişebiliyorsa, kızartmaların önemi ve etkisi azalır. İlk başta bir paradoks gibi görünse de, kızartmaların beden üzerindeki zararlı etkileri, günlük olarak düzenli olarak tüketilen sağlıklı yağlar ile dengelenebiliyor. Bu yağların anti-enflamatuar ve antioksidan özellikleri, kızartmaların etkilerini dengelemeye yardımcı olurken, içerdikleri sağlıklı yağ asitleri, bedene hücre zarı ve hormon yapı taşlarını sağlar.

Kızartmaların zararlı etkilerini azaltmanın ilk adımı, doğru yemeklik yağları seçmektir. Kızartma işlemi için yüksek ısıya ihtiyaç duyan, yapısı bozulmayan ve sıcaklıkta zararlı bileşenler üretmeyen bir yağ gereklidir. Bu yağların kaliteli ve güvenilir bir üretim sürecinden geçmesi çok önemlidir. Aşağıda, yüksek yanma derecesine sahip en iyi kızartma yağları sıralanmıştır: Avokado yağı, Aspir yağı, Ayçiçek yağı

Omega-3 yağ asitlerinin özellikleri

Bedenin kendi kendine sentezleyemediği Omega-3 yağ asitlerinden ALA, EPA ve DHA dahil olmak üzere tüm çeşitleri hücresel sağlığı destekler. Omega-3 yağ asitleri bedensel enflamasyonu azaltırken aynı zamanda bilişsel fonksiyonları korur, kronik hastalıklara yakalanma riskini azaltır ve kardiyovasküler sağlığı destekler. Yüksek antioksidan seviyeleri nedeniyle bedeni serbest radikallerden koruyan Omega-3 açısından zengin yağlar, yağ dengesini sağlamak için çok önemlidir. Aşağıda listelenen Omega-3 kaynakları, beslenme programınıza dahil edilebilir: Taze ve yağlı balıklar ve deniz ürünleri, chia ve keten tohumu, ceviz, soya, edamame ve chia

Doymamış yağlar, kolesterol seviyelerini dengeleyen kalp dostu özellikleri, anti-enflamatuar özellikleri, besin emilimini sağlamaları, hormon ve hücrelerin sentezine katkıda bulunmaları ve besin emilimini desteklemeleri nedeniyle en sağlıklı yağ kaynaklarıdır. Bedenin kızartmalardan gelen zararlı yağ asitlerini sağlıklı yağ asitlerine tercih etmesi için günlük olarak yüksek kaliteli doymamış yağların tüketilmesi gerekir. Aşağıdaki doymamış yağlar diyetinize kolayca dahil edilebilir: Zeytinyağı, ayçiçek yağı, aspir yağı, fındık yağı , fındık, badem, ceviz ve fındık ve fıstık ezmesi gibi yemiş ezmeleri.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir