Sivrisinek Yeni, Korkunç Hastalık Yayıyor

0

Son zamanlarda Brezilya’da kafasının boyutları normalden çok daha az, anormal durumda doğan bebeklerin sayısı artıyor. Yeni doğmuş binlerce çağa bile komplikasyon görülmektedir.

Yapılan araştırmalar göstermektedir ki, son 12 ayda ülkede böyle problemli, mikrosefaliyalı çocukların doğmasını nedeni Zika sineği aracılığıyla yayılan virüstür.
Sinek Brezilya’ya Afrika’dan geldi.poker oyna Nevralgik ihlal olan mikrosefaliyaya müptela olmuş çocukların kafatası kemikleri ve beyinlerinin hacmi normalden az olur.Bu hastalığın Zika sineğinin yaydığı virüs sonucu ortaya çıkması ilk kez Afrika’da 1947 yılında kayda alındı.
Brezilya’da ise sendrom poker oyna ilk kez geçen yıl kayda alındı.Pernambuku eyaletindeki hastanelerden birinde tedavi edilen küçük Luiza da Zika sineğinin yaydığı mikrosefali hastasıdır.
Santa Cruz di Kapibaribi şehrinin sakini Deyalsun poker oyna Arrudanın anlattığına göre, kızı Luizanın neden böyle ağır hastalığa düştü ve sebebini bilmiyor. Aynı hastanede ki 2 aylık Xose Ueslidə de mikrosefali var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir