TEOG sınavında nasıl başarılı olunur?

0

TEOG sınavında nasıl başarılı olunur?

 

TEOG sınavında nasıl başarılı olunur?

8.Sınıf öğrencilerinin her eğitim öğretim yılı içerisinde iki defa girdiği sınavlardan biridir TEOG sınavı.

TEOG  ülkemizde 2013 yılından bu yana MEB tarafından uygulanan  bir sınav.

TEOG sınav puanı kaç üzerinden hesaplanıyor?

Liselere yerleştirmelerde; öğrencilerin; 6, 7 ve 8 inci sınıf yılsonu başarı puanları ile 8 inci sınıf ağırlıklandırılmış ortak sınav puanı toplanacak, elde edilen toplam ikiye bölünerek merkezî sistemle öğrenci alan ortaöğretim kurumlarına yerleştirmeye esas puan hesaplamasında kullanılıyor.

Yerleştirme puanı 500 tam puan üzerinden yapılmakta.Yani Ağırlıklandırılmış Ortak Sınav Puanı 700 tam puan üzerinde hesaplanırken  YEP (Yerleştirmeye esas puan) 500 tam puana dönüştürülüyor.

Kısaca ; TEOG tercih puanı 500 tam paun üzerinden hesaplanacak.

TEOG sınavı niçin yapılıyor?

TEOG sınavı ile  MEB ortaöğretime öğrenci yerleştirmektedir. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 8.sınıfa uygulanan bu sınavda Türkçe, Matematik , Fen Teknoloji , İnkılap Tarihi ,  Din Kültürü ve İngilizce derslerinde her dönem öğrencilere  20’şer soru sorulmaktadır.

8.Sınıf öğrencilerine 6 temel dersten sorulacak sorulara ilişkin kazanımlar MEB tarafından her eğitim öğretim yılı başında belirlenmekte , sınav soruları bu kazanımlardan çıkmaktadır. Bu sınavda öğrencilere  1.dönem 120 soru, 2.dönem 120 olmak üzere toplam 240 soru sorulmaktadır.

TEOG Yerleştirme Puanı  6, 7 ve 8. sınıf  yılsonu başarı puanlarının %30’u ile 8. sınıfta uygulanan merkezi ortak sınav puanlarının %70’inden oluşuyor. 6 ve  7.sınıflarda bütün derslerin notları öğretmen tarafından verilecektir. 8.sınıflarda ise  6 temel dersten 3 yazılısı olanların 2.’si, 2 yazılısı olanların 1.’si merkezi yazılı olarak yapılıyor. Geri kalan derslerin yazılılarının tamamı öğretmen tarafından yapılmaktadır. Başarı puanı hesaplanırken bütün derslere ait yazılıların ve performans değerlendirmelerinin ortalaması alınarak öğrencinin o derse ait başarı notu belirlenecektir.

6, 7 ve 8.sınıfların yılsonu başarı puanı 300 üzerinden merkezi ortak sınavların puanı 700 üzerinden hesaplanacak, ortaöğretime yerleştirmeye esas puan ise bu ikisinin ortalaması alınarak 500 üzerinden hesaplanacaktır.

Sınavların bitmesiyle beraber öğrenciler TEOG yerleştirme puanını merak etmekte ve internette online puan hesaplama sitelerini kullanmaktadırlar.

Ülkemizde TEOG sınavı ile ilgili sanal ortamda yüzlerce kaynak bulmanız mümkün. Özellikle TEOG sınavı ile ilgili çıkmış soruları çözmek, deneme sınavlarına katılmak, yaprak testler çözmek bu sınavda başarılı olmanın altın anahtarıdır. Sınav sonucunda puan hesaplaması yaparak durumunuzu değerlendirmeli , buna göre yeni çalışma stratejileri geliştirmelisiniz. Online TEOG Puan Hesaplama yapmak isterseniz Türkiye’de MEB ile birebir TEOG puan hesaplama aracını kullanan Sorubak TEOG puan hesaplama motorunu kullanabilirsiniz.. Bu hesaplama aracı ile TEOG yerleştirme puanınızı öğrendiğiniz gibi TEOG Tercih Robotu ile de yerleşebileceğiniz Fen Liselerini, Anadolu Liselerini,  Sosyal Bilimler liselerini online olarak öğrenebiliyorsunuz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir