İş Hayatında Hızlıca Yükselmek İçin 6 İpucu

0

İş hayatı, çoğu insan için para kazanma açısından değerlendirilirken çoğu insan içinde başarıya ulaşabilecekleri bir araç olarak değerlendirilmektedir. Hangi açıdan bakılırsa bakılsın iş hayatında bulunan birisi, çalışmaları neticesinde hem para kazanmak hem de hedeflediği bir alan varsa o alana doğru adım atabilmesi için çalışmalar yapmaktadır. İş hayatında hızlıca yükseltmeniz iki açıdan da sizin için önemi olacaktır. Gerek para kazanmak gerekse de hedeflediğiniz noktaya ulaşabilmek için aynı zamanda bulunduğunuz durumdan daha ileri durumlara doğru adımlıyor olmanız gerekmektedir.

Bunun için devletin sağlamış olduğu imkanlardan da faydalanabilirsiniz. Bu konuda ayrıca sizlere şimdi 6 ipucunu vereceğiz

1- Bir motivasyonunuzu yüksek tutun: Motivasyon, yaptığınız her iş için gerekli olan bir durumdur. Motivasyonu olmayan birisi yaptığı hiçbir işte başarılı bir sonuca ulaşamayacağı gibi aynı zamanda o anda yaptığı işten de keyif almayacaktır. Sabah uyandığınızda işe gitmek için herhangi bir isteğiniz yoksa ya da iş sırasında, işi bir an önce bitirerek eve dönmek istiyorsanız bu anlamda tam bir motivasyon eksikliğinizin olduğunu kabul etmeniz gerekecektir.

Motivasyon eksikliği bulunan birisinin çalıştığı iş alanında yükselmesi mümkün olmayacaktır. Bunun için Bulunduğunuz alandan daha iyi yerlere gelme çabası içerisine girmeden önce bulunduğunuz iş ortamında kendiniz için bir motivasyon oluşturmalı ve o anki durumunuzu çok iyi bir şekilde değerlendirerek mutlu olmayı hedeflemelisiniz. Burada elde edeceğiniz mutluluk aynı zamanda size motivasyon katarak daha hızlı yükselmenize yardımcı olacaktır.

2- Öğrenmeye açık olun: “Teknoloji çağı” olarak isimlendirilen günümüzde, öğrenmeye her zaman açık olmalısınız. Özellikle  teknolojik aletlerin hızlı bir şekilde gelişmesi ve her geçen gün onlarca yeni aletin ortaya çıkması sayesinde öğrenme konusunda sürekli bir açlık çekeceğinizi unutmamalısınız. Çalıştığınız işte ne kadar uzun süredir bulunuyor olursanız olun, sürekli öğrenmeye açık olmalı ve gelişen tüm durumlardan haberdar olarak çalışmalarınızı değerlendirmelisiniz.

Öğrenmeye kapalı olan ve özellikle mesleki bilgileri alma noktasında çekingen davranan birisiyseniz, mesleki açıdan yükseltmeniz söz konusu olmayacaktır. Bu durumda sürekli olarak öğrenmeye talepkâr olmanız iş hayatında yükselmenizi de beraberinde getirecektir.

3- Sektörünüzdeki gelişmeleri yakından takip edin: Günümüzde, hangi alanda olursa olsun insanlar çalıştığı sektörle ilgili araştırma yapmamaktadır. Genellikle bulunduğu durumla ilgili olarak çalışmalar yapmakla birlikte sektörün geleceğine dair herhangi bir araştırmaya girmemiş olması, insanların  bulundukları alanda sıkışıp kalmasına neden olmaktadır. Özellikle sektörde yaşanan güncel olayları ve sektörün geleceği ile ilgili beklenen gelişmeleri yakından takip etmeniz gerektiğini asla unutmamalısınız.

Sektörünüz ile ilgili yaptığınız bu araştırmalar neticesinde gelecekle ilgili daha rahat planlama yapmamız mümkün olacaktır. Bu sayede bulunduğunuz alandan daha üst seviyelere yükseltmeniz mümkün olacaktır. Bunun için sektörün geleceğine yönelik yapılan çalışmaları göz önünde bulunarak kendinizi buna göre koordine etmeniz yeterli olacaktır.

4- Empati kurun: Çalıştığınız ortamda empati kurmanız hem işvereniniz ile hem de aynı işi yaptığınız arkadaşlarınızla çok iyi bir ilişkinizin olmasını sağlayacaktır. Empati karşınızdaki insanla sıkı bir bağ kurmanıza yardımcı olmakla birlikte aynı zamanda insanların size daha olumlu bir şekilde bakmasına da sağlayacaktır. İşvereniniz ve beraber çalıştığınız iş arkadaşlarınızla oluşturduğunuz bu sıcak bağ sayesinde bulunduğunuz alandan daha üst seviyelere çıkmanız daha kolay bir şekilde gerçekleşecektir.

Çalışma ortamında sevilen birisi olmanız aynı zamanda örnek gösterilen bir personel olmanızın da zeminini hazırlayacaktır. Bundan dolayı hem işvereniniz ile hem de iş arkadaşlarınızla sürekli bir empati içerisinde bulunmanız size fayda sağlayacaktır.

5- Kendinize yeni hedefler belirleyin: Genel anlamda incelendiğinde birçok insan, elde etmek istediği işe sahip olduktan sonra yeni hedef noktaları belirlemekten kaçınmaktadır. Gerek yeni işe sahip olmanın vermiş olduğu rahatlık gerekse de içinde bulunmuş olduğunuz ortamın tam istediğiniz şartlarda olmasından dolayı yeni bir hedef edinmekten uzak durmaktadırlar.

Bu durum bulunduğunuz ortamda sıkışıp kalmanıza ve zamanla yaptığınız işten nefret etmenize neden olacaktır. Bunun için hedeflemiş olduğunuz işe sahip olduktan hemen sonra daha üst seviyelerde bir yer belirleyerek orası için çalışmalar yapmanızı gereklidir. Bu anlamda yapacağınız tüm çalışmalar, sizin daha iyi bir iş ortamına ulaşmanız noktasında size yardımcı olurken aynı zamanda bulunduğunuz meslekteki yükseliş trendinizi de ön plana çıkartacaktır.

Bu sayede günümüzde bulunduğunuz seviyeden çok daha üst seviyelere ulaşmanız uzun sürmeyecektir. İşte bunun için işe başladığınız ilk günde dahi alacağınız kararları gözden geçirmeli ve 10 yıl sonra kendinizi nerede görmek isteyeceğinizi net bir şekilde kendinize itiraf etmelisiniz. Bu itirafın sonrasında ise çalışmalarınıza ara vermeden devam etmeli ve her zaman kendinizi yenilemeli siniz.

6- CV’nizi sürekli güncelleyin: Cv, iş dünyasında ki en temel etmenlerden birisidir. Özellikle öz geçmişinizi sürekli gözden geçirmeyi ihmal etmemelisiniz. Bununla birlikte sürekli kendinizi geliştireceğiniz için CV hazırlama işlemi sırasında yeniliklerin de ortaya çıkması muhtemel olacaktır. CV hazırlığı esnasında gözden kaçırmamanız gereken çok önemli detayların olduğunu unutmamalısınız. Bunun için kendinizi geliştirirken bir diğer taraftan da CV’nizi güncellemeyi asla unutmamalısınız. Bunun en büyük etkilerini, yeni terfi dönemlerinde yakından görebileceksiniz.

Bununla birlikte CV hazırlama ya da CV güncelleme işlemleri için muhakkak profesyonel destek almanız gerektiğini aklınızda bulundurmalısınız. Özellikle bu anlamda ilerleme kat etmek istiyorsanız hazırlamış olduğunuz CV’nin eksiksiz ve hatasız bir şekilde hazırlanmış olduğu noktasında dikkatli olmanız gerekmekledir. Bundan dolayı CV Maker gibi profesyonel hizmet veren CV hazırlama sisteminden yararlanmanız çok önemli olacaktır. Bu sayede CV’niz tam olarak istenen şekilde hazırlanırken aynı zamanda herhangi bir sorunla da karşı karşıya kalmamış olursunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir