Yeni Delhide koronavirüs korkusu artıyor

0

Ashwani Jain, ailesi Yeni Delhi’de yataklar tükendiğinde onu almak için birkaç hastaneye yalvarırken, ambulansta koronavirüse yenildi.

Amcası Abhishek, Delhi’ye karşı ümitsiz yolculuğunda Ashwani ile birlikte aracın arkasında oturan 20 yaşındaki kızı Kashish, “Ya yaşamak ya da ölmek umrumda değil.” Dedi.

“Onlar için önemli değil ama babamı kaybettim, o benim için dünyaydı,” dedi, bir fotoğrafını gösterdiği için canlanıyor.

Abhishek, AFP’ye verdiği demeçte, 45 yaşındaki işadamı ailesinin tüm hastanelerinin Ashwani’yi kabul etmeyi denediği tüm hastaneler, şehir hükümeti tarafından kurulan bir uygulamanın COVID-19 yataklarının ücretsiz olduğunu belirtti.

Hint sağlık sisteminin tehlikeli durumunu vurgulayan enfeksiyonların artmasıyla, Jain’in ve onun gibi diğerlerinin ölümü Delhi’de artan tehdit konusunda endişeyi artırdı.

Hint başkentindeki virüsten 1.200’den  fazla insan öldü ve her gün 1000’den fazla yeni vaka bildirildi.

Mortgage’lar cesetler ve mezarlıklar ile doluyor ve krematoryum personeli kurbanların birikmiş işlerine ayak uyduramayacaklarını söylüyor. Bazı yerel Delhi konseyleri, gerçek ölüm ücretinin bölgesel hükümet tarafından verilen sayının iki katı olduğunu söylüyor.

Hint medyası hastaneler tarafından geri çevrildikten sonra ölen insanların trajik hikayeleriyle doluydu.

Hamile bir kadın hastaneler arasında servis edilirken öldü. 78 yaşındaki bir adam Delhi Yüksek Mahkemesi’ne vantilatör yatağı için dilekçe verdi ancak mesele alınmadan önce öldü.

Hindistan şu anda yaklaşık 9.000 ölümle sonuçlanan 300.000’den fazla koronavirüs vakası kaydetmiştir.

Nadir yataklar için yüksek fiyat

Birkaç aile, hastane yataklarını reddettikten sonra, üzücü deneyimlerini anlatmak için sosyal medyayı kullandı.

Jain’in ailesi, Mart ayında ülke çapında bir kilitlenme başladıktan sonra sağlık çalışanlarına gürültülü, ülke çapında bir övgüye katıldı, çatı ve balkonlardan tencere ve tavaları vurarak. Şimdi terkedilmiş hissediyorlar.

Kashish, “Hükümet hiçbir şey yapmıyor. Sadece duygularımızla oynuyorlar.” Dedi.

Jain’in harap olmuş akrabaları şimdi kendilerini test etmeyi bekliyor ancak Delhi hükümeti sadece yüksek riskli ve semptomatik aile üyelerine izin veriyor.

Şehir hükümeti Temmuz sonuna kadar 80.000 yatağa ihtiyaç duyabileceğini tahmin etti ve otel ve düğün mekanlarını hastanelere dönüştürülmeleri konusunda uyardı.

Halen devlet hastanelerinde 8.505 olarak belirlenmiş salgın yatak, özel hastanelerde ise 1.441 bulunmaktadır.

Ancak aileler, mevcut birkaç yatak için küçük bir servet harcamaya zorlandıklarını söylüyorlar.

Babası koronavirüs hastası olan Suman Gulati, özel bir hastane tarafından bir yatak için bir milyon rupi (13.200 $) istendiğini söyledi.

AFP’ye verdiği demeçte, “Yatağa para ödediğimde sorun olmadı. Ancak bu kadar kritik bir zamanda çok büyük miktarda para düzenlemekti.” Dedi.

“Ya daha sonra hastalanırsam ne yapmalıyım? Mülkümü, mücevheratımı satmalı mıyım?”

Mirror Now TV kanalı tarafından yapılan bir iğneleme operasyonu, beş Delhi hastanesinden koronavirüs hastalarından kabul edilmek için 5.250 dolara kadar ödeme yapmalarını istedi.

Delhi Başbakanı Arvind Kejriwal özel hastaneleri mevcut yataklar hakkında yalan söylemekle suçladı ve zorla para alırlarsa zor eylem sözü verdi.

Ancak uzmanlar kentin salgını nasıl ele aldığını sorguluyor.

Virolog Shahid Jameel, Delhi’nin diğer büyük şehirler gibi yeterince insanı test etmediğini söyledi. Şimdiye kadar nüfusunun sadece yüzde birini karşıladı.

AFP, “Şu anda Delhi hükümeti insanları paniğe dönüştürmek için her şeyi yapıyor.” Dedi.

“Agresif bir şekilde test edilmelidir. Sadece semptomatik olan insanları test etmenin mantığını anlamıyorum. Onları test etmezseniz enfeksiyonun toplumda ne kadar yayıldığını nasıl bulacaksınız?”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir