İki türlü saç ekimi yöntemi bulunmaktadır. Birincisi fut tekniği olarak adlandırılan klasik şerit yöntemi ikincisi ise fue yani ameliyatsız saç ekimidir. Her ikisinin de amacı saç kökü nakli sağlamak olup ikisinin de iyi bir saç nakli uzmanı tarafından yapılması durumunda herhangi bir yara izi kalmamaktadır. Saç ekim işlemi mutlaka tam steril bir hastane ortamında tamamen sağlıkçılar tarafından yapılmalıdır.

 

Klasik saç ekimi tedavisi olan fut tekniğinde, genellikle ense ve kulak arasındaki saçlı deri kullanılmakta olup, bu bölgedeki saçlı deri mikrogreft haline getirmektedir. Şeritler halinde kel olan bölgeye tek tek ekilmektedir. Bu saç ekim tekniğiyle tek seansta ortalama 5000-6000 saç teli ekmek mümkün olmaktadır. Bu klasik saç ekimi yöntemi iki ya da 3 seans yapılabilmekte olup seans aralıkları altı ay olarak, yapılan operasyon süresi ise üç dört saat olarak belirtilmektedir. Bir diğer yöntem olarak fue yöntemi kullanılmaktadır. Fue saç ekim yönteminde de saçlar yine ense ve kulak arkasındaki saçlı bölgeden alınmaktadır. Fue yönteminin fut yönteminden ayıran özellik ise saçın alınma şekli olup, ucu 1 mm çapındaki punch adı verilen aletle doku olarak alınmasıdır. Doku da yer alan saç sayısı birden fazla da olabilmektedir. Bu sayede günde 1000 – 1500 saç ekimi mümkün olurken üç dört gün arka arkaya uygulanabilmektedir. Fue saç ekimi yönteminde operasyon ortalama sekiz saat sürerken herhangi bir iz bırakmamaktadır. Operasyonun sonucunu tam anlamıyla görebilmek, ekilen saçların uzaması yaklaşık olarak bir yılı bulmaktadır.  Geçen süre içerisinde de zaten saç ekiminizin ne kadar doğru bir şekilde yapıldığı ve saç ekimi tedavisinin uygunluğu hakkında iyi birer geri dönüşüm ve çok daha mantıklı birer feedbackler alabilirsiniz. Böylece saçlarınız ileride çok daha gür olacak ve seyrek saçlardan da kurtulacaksınız.

 

Ülkemizde saç ekimi yeni yapılmaya başlandığı zamanlarda saç ekimi uzmanının çok az olması ve saç ekimi uygulamasının pahalı olması nedeniyle saç ekim fiyatları çok yüksekti. Ancak saç ekim merkezlerinin ve uzmanlarının çoğalması ile daha düşük fiyatlara saç ekimi yaptırma fırsatı oluşmaktadır. Ülkemizde saç ekim merkezlerinin çok olmasından dolayı saç ekim fiyatları arasında çok fazla fark bulunmakta ve 3000 liradan başlayıp 12000 liraya kadar fiyat veren merkezler bulunmaktadır. İyi bir araştırma ile bütçenize uygun bir merkez bulabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir