Putin’den dünyayı şaşkına uğratan çıkış!

0

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’den ABD’yle gerginleşen ilişkileri yumuşatacak açıklama geldi: ABD ile birlikte çalışmaya hazırım.

Devlet kanalı Rossiya’da konuşan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna ile birlikte tırmanmaya başlayan soğuk savaşı yumuşatabilecek bir açıklama yaptı.

“ABD İLE ÇALIŞMAYA HAZIRIM”

Putin, bugün öğle saatlerinde yaptığı açıklamada, Rusya ve ABD’nin ortak çıkarları bulunduğunu, bu nedenle ortak bir ajanda çerçevesinde ABD ile çalışmaya hazır olduğunu açıkladı: “Uluslararası ajandaya bakarsanız evet ABD ile birçok anlaşmazlığımız var fakat aynı zamanda bizleri  birleştiren ortak çıkarlar da var. Bu çıkarlar bizi birlikte çalışmaya zorluyor.”

RUS EKONOMİSİ DARBE ALDI

Rusya, Ukrayna krizinden bu yana ABD ile soğuk savaşında 100 milyar doların üzerindeki ekonomik kayıpla sarsıldı. Servet kaybında Rus Rublesi’nin dolar karşısındaki sert düşüşünün büyük etkisi oldu. Ruble, dolar karşısında Haziran sonundan bu yana yüzde 50 değer kaybetti. Ruble dolar karşısında 80, Euro karşısında 100 seviyesini bile gördü. Devlet Başkanı Vladimir Putin bir basın toplantısında “Krizin 2 yıl sürebileceği” sinyalini vermişti.

ABD SINIRA ASKER YIĞDI

Öte yandan Batı ile Rusya arasında Soğuk Savaş’ı sona erdiren en önemli belge sayılan Avrupa Konvansiyonel Kuvvetler Anlaşması (AKKA) Moskova tarafından tamamen iptal edildi. Rusya’nın anlaşmayı iptal etmesinin hemen ardından soğuk Soğuk Savaş’ı aratmayan günler resmen başladı.

Amerikan Ordusu, aralarında Abrams tanklarının da olduğu ağır silahları Rusya ile sınırı olan Letonya’ya sevk etti. Orgeneral John R. O’Connor, NATO ittifakı kapsamında Baltık ülkelerinin askerlerini eğiteceklerini ifade etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir